Kulttuuri |

Kadonnut Chaplin-komedia löytyi antiikkimarkkinoilta

Lähes sata vuotta kadoksissa ollut Charlie Chaplin -elokuva pääsi yleisön nähtäville Yhdysvalloissa lauantaina. Amerikkalainen elokuvahistorioitsija Paul Gierucki löysi vuonna 1914 kuvatun 10-minuuttisen mykkäkomedian antiikkimarkkinoilta viime syksynä.

Charlie Chaplin A Thief Catcher -elokuvassa
Kuva: Reuters TV

Gierucki osti vanhassa arkussa olleen elokuvan sadalla dollarilla eli noin 77 eurolla. Elokuva lojui Gieruckin kirjahyllyssä monta kuukautta ennen kuin hän katsoi sen. Vasta tuolloin hän tajusi löytäneensä tuntemattoman Chaplin-elokuvan.

Charlie Chaplin esittää A Thief Catcher-elokuvassa poliisia. Hänen osuutensa kestää elokuvassa noin kolme minuuttia.

Gieruckin mukaan poliisihahmon maneerit ovat samoja, joita Chaplin käytti myös kuuluisassa kulkurihahmossaan.

- Löytö on merkittävä. Se muuttaa Chaplinin työn historiaa. Se antaa myös toivoa siitä, että lisääkin materiaalia voi löytyä. Monia sen ajan elokuvia on edelleen kadoksissa, sanoo Paul Gierucki.

A Thief Catcher-lyhytelokuva sai ensi-iltansa filmifestivaaleilla Virginiassa. Elokuva saatetaan julkaista myöhemmin myös DVD:llä.

Lähteet:
YLE Uutiset, AP

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kulttuuri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä