Kajaani ei säästy liitosselvitystarpeelta
Kainuussa vain Kajaanissa yksikään valtionvarainministeriön kuntauudistusta ohjaavista kriteereistä ei täyty. Kaikissa muissa kunnissa täyttyy yksi tai useampi kriteeri.
Kuntien liitostarvetta osoittavia kriteerejä ovat väestöpohja, työpaikkaomavaraisuus, työssäkäynti- ja yhdyskuntarakenne sekä kuntatalous.
Kajaania lukuunottamatta Kainuun kunnissa väestön määrä on alle 20 000 tuhatta asukasta. Lisäksi Ristijärven työpaikkaomavaraisuus ei riitä, Paltamosta käydään liikaa töissä muualla sekä Vaala ja Hyrynsalmi ovat kriisiytyviä kuntia.
Yhdenkin kriteerin täyttyminen osoittaa liitosselvitystarpeen. Vaikka mikään kriteereistä ei täyttyisi, selvityksen ulkopuolelle ei voi jäädä, koska silloin pohditaan alueellista kokonaisuutta.
Palvelu-ja väestöpohja sekä työpaikkaomavaraisuus-ja työssäkäyntikriteerit perustuvat Tilastokeskuksen tietoihin. Yhdyskunta-rakennekriteeri perustuu Suomen ympäristökeskuksen luokitukseen ja rakennelakityöryhmän näkemykseen ja kuntatalouskriteeri kuntien vuosien 2009, 2010 ja 2011 tilinpäätöstietoihin.
