Kallio: Satakuntaliitto tukee kuntauudistusta
Maakuntahallituksen puheenjohtaja Reijo Kallio sanoo, että Satakuntaliitto on valmis tukemaan kuntauudistusta. Kunnissa ymmärretään, että jotain tarvitsee tehdä, mutta keinoista ollaan eri mieltä. Erityisen tärkeää olisi määritellä kuntien tehtävät. Ei voi jatkua niin, että valtio lisää kuntien tehtäviä lisäämättä kuntien rahoitusta.
Kallion mukaan Satakunnassa kuntataloutta on hoidettu keskimäärin kohtuullisen hyvin.
- Satakunnassa on oltu tarkkoja, jos ei suorastaan nuukia. Vaikka maakunta on menettänyt väestöään, teollisuustyöpaikkoja on menetetty ja työttömyys on ollut korkealla, menot on aina suhteutettu tuloihin. Uudistusten tarve siis periaatteessa ymmärretään.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.