Keski-Suomi |

Kangas raottaa salojaan sunnuntaina

Jyväskylässä Kankaan alueen portit avataan toviksi yleisölle sunnuntaina. Entisen paperitehdasalueen avoimissa ovissa on ohjelmaa, tehtaan tavaroita kaupan ja paikalle pääsee lättähattukyydillä.

 Kankaan paperitehtaan vanhasta osasta nosturikoukku.
Audio
Kuuntele Heli Kasken toimittama äänimatka vanhalla paperitehtaalla. Audio: Yle Keski-Suomi

Sunnuntaina 10. kesäkuuta järjestettävä Kankaan avoimien ovien päivä tarjoaa tilaisuuden tutustua vanhan paperitehdasalueen nykynäkymiin.

Paperitehtaan toiminta lakkasi alkuvuodesta 2010. Alue on sittemmin siirtynyt Jyväskylän kaupungin omistukseen ja siitä sorvataan tuhansien asukkaiden ja työpaikkojen keskittymää. Paperikoneiden jyllätessä ei aitojen ja porttien sisäpuolelle ollut tavan tallaajalla asiaa.

- Onhan alue vähän mystinen, koska se on ollut suurelle osalle kaupunkilaisia eräänlainen musta aukko. Vanhat tehdasrakennukset ja Tourujoen ympäristö luovat paikkaan aivan omanlaistaan tunnelmaa, kuvailee projektipäällikkö Tanja Oksa Jyväskylän kaupungilta.

Toisen romu on toisen aarre

Kankaan alueella vapaata liikkumista rajoittaa vielä tehdashallissa makaava paperikone PK4, joka odottaa yhä ostajaansa. Avoimien ovien päivässä paperikonetta kevyempää kauppatavaraa on tehdaskiinteistöjen kaikenkirjava jäämistö.

- Myynnissä on sunnuntaina esimerkiksi toimistokalusteita ja kaikenlaista pientä sälää. Pitkin tehdasta on keräilty tavaraa ja toisen roskahan on toisen aarre. Tarkoitus on vähitellen saada tehtaalta tavaroita kiertoon, sanoo Oksa.

Rakennukset huokuvat historiaa

Aluetta isännöivän Jykes Kiinteistöjen kiinteistökehityspäällikkö Ilkka Riissasen mukaan tällä hetkellä Kankaalla toimivat yritykset käyttävät tiloja muun muassa toimisto- ja varastotiloina. Elämä Kankaalla on keskittynyt lähinnä uudempiin rakennuksiin ja vanhoissa osissa on nykyään pimeää ja hiljaista.

- Vanha paperitehdas on todella sokkeloinen, moniulotteinen ja mielenkiintoinen paikka. Siellä kun antaa mielikuvituksen lentää, niin tulee mieleen, että siellä voisi filmata vaikka kauhuelokuvia. Vanhoissa rakennuksissa aikakin tuntuu pysähtyneen, kun seinillä kellot seisoo. Kangas on hieno paikka tulevaisuuden asumiselle ja työpaikoille, kertoo Riissanen.

Ohjelmallinen avoimien ovien päivä alkaa Kankaalla sunnuntaina kello 12.00. Alueelle kuljettavan lättähattujunan kyytiin pääsee Jyväskylän Matkakeskuksesta.

Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä