Oulu |

Kansanedustajien kanta ydinvoimaan jakaa mielipiteitä

Pohjois-Suomen kansanedustajien ydinvoimakannanottojen perusteella asiantuntijamielipiteet jakautuvat kahteen leiriin. Luonnonsuojelupiirin puheenjohtaja tuomitsee kansanedustajien enemmistön näkemykset. Energia-alan asiantuntija taas on asiasta mielissään.

Luonnonsuojelijat eivät ole kansanedustajien mielipiteistä mielissään, kertoo Luonnonsuojeluliiton Pohjois-Pohjanmaan piirin aluepäällikkö Merja Ylönen. Hänen mielestään on huolestuttavaa, ettei ydinvoimakeskustelussa mietitä pitkäaikaisvaikutuksia. Pitkäaikaisvaikutuksesta Merja Ylönen mainitsee esimerkkinä ydinjätekysymykset.

- Ylipäänsä meillä on vähän tällainen "meille kaikki heti nyt" -meininki. Kyllä sellaisesta ajattelusta pitäisi jo päästä eroon, sanoo Luonnonsuojeluliiton piirin aluepäällikkö Merja Ylönen. Hänen mielestään vaihtoehtona on energiankäytön tehostaminen, säästäminen ja uusiutuviin pohjautuva energiantuotanto.

Energia-alan asiantuntijoiden mielestä ydinvoimalalla on huomattava vaikutus Pohjois-Suomen kehittymiseen. Haukiputaan Sähköosuuskunnan toimitusjohtaja Markku Annala arvioi YLE Oulun ydinvoimaselvityksen tuloksia myönteisesti.

- Se on hirveän hyvä asia, että he ovat tällä kannalla. On elinehto Pohjois-Suomelle, että täällä teollisuus pysyy ja jatkuu, sanoo Annala, joka huomauttaa, että myönteinen ydinvoimapäätös olisi hyvä uutinen paperi- ja metalliteollisuudelle.

- Outokumpu ja Rautaruukki, jotka tässä ovat mukana tässä hankkeessa, ovat suuria sähkönkäyttäjiä, Markku Annala muistuttaa.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Oulu

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä