Syyrian armeija hyökkää Aleppossa
Kapinalliset ovat joutuneet vetäytymään Aleppon miljoonakaupungissa Syyriassa. Syyrian joukot ovat väittäneet vallanneensa keskeisen Salaheddinen alueen, mutta kapinalliset ovat kiistäneet tämän.
Syyrian armeija on hyökännyt raskaasti kapinallisten tukikohtana olleelle Salaheddinen alueelle miljoonakaupunki Aleppossa. Syyrian televisiossa on väitetty, että presidentti Bashar al-Assadin joukot olisivat vallanneet alueen, mutta kapinalliset ovat kiistäneet tämän.
Aleppossa on käyty kiivaita taisteluja, mutta tiedot asetelmista ovat ristiriitaisia. Syyrian televisiossa kerrottiin aikaisemmin armeijan surmanneen kapinallisia Salaheddinessä ja edenneen uusille alueille. Kapinallisten edustan mukaan Assadin joukot eivät kuitenkaan ole saaneet Salaheddinea hallintaansa ja taistelut jatkuvat.
Aikaisemmin keskiviikkona kapinalliset ilmoittivat joutuneensa vetäytymään, kun Syyrian armeija hyökkäsi muun muassa panssarivaunujen ja taisteluhelikopterien tukemana. Salaheddinissä käytiin keskiviikkona päivällä ilmeisesti hyvin kiivaita taisteluja. Alueelta kuultiin räjähdyksiä ja tulitusta.
Aikaisemmin keskiviikkona Syyrian joukot tulittivat useita alueita muun muassa Aleppon luoteisosassa. Kapinalliset ja Syyrian asevoimat ovat taistelleet Aleppossa kiivaasti yli kahden viikon ajan.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Sandyn runtelemat New Yorkin rannat vihdoin valmiita kesään
Rannoilta kärrättiin 285 miljoonan euron arvoisissa korjaustöissä pois 430 000 tonnia rojua
EU-johtajat taisteluun nuorten työpaikkojen puolesta
EU:n presidentti Herman van Rompuy vaatii jäsenmaiden johtajia ryhtymään toimiin nuorisotyöttömyyden nujertamiseksi. Kreikassa ja Espanjassa lähes kaksi kolmesta alle 25-vuotiaasta on ilman työtä.
Tiikeri raateli eläintarhan työntekijän Britanniassa
24-vuotias nainen sai vakavat vammat päähänsä ja niskaansa, ja kuoli myöhemmin sairaalassa. Eläintarhan asiakkaat eivät olleet vaarassa.
Eri puolilla Ruotsia poltetaan taas autoja - Husbyssa grillataan makkaraa
Mellakoiden pääpaikkana viitenä yönä toimineessa Husbyssa on rauhallista. Muutamassa muussa Tukholman kaupunginosassa sekä ainakin kahdessa muussa kaupungissa on sytytetty useita autoja tuleen ja heitelty viranomaisia kivillä.
IMF:n johtaja Lagarde vältti syytteet - kuullaan todistajana
Lagarde sanoo toimineensa aina lain mukaan.
Japanin hallitus huhuista: Emme ole tietoisia kummituksista
Joulukuussa virassaan aloittanut pääministeri Shinzo Abe ei ole muuttanut virka-asuntoonsa, mikä on herättänyt ihmetystä.
Kaupunkitutkija: Tukholman mellakat olivat yllätys
Tutkija Katja Vilkama ei halua syyttää Tukholman mellakoista pelkästään lähiöiden tilannetta. Hänen mukaansa olennaista on keskittyä hyvinvoinnin yksilöllisiin ja alueellisiin eroihin.
Kabulin iskusta seurasi tuntien tulitaistelu - useita kuoli ja loukkaantui
Taliban on ottanut vastuun iskusta.
Viro sai ensimmäisen suomalaisen kaupunginvaltuutetun
Tarton yliopiston lehtori Juha-Matti Aronen nousi Tarton kaupunginvaltuuston varajäsenestä varsinaiseksi valtuutetuksi ja haluaa jatkaa työssä myös syksyn vaalien jälkeen. Hän sanoo, ettei osaa ajatella elämää ilman Tarttoa.
Kosovossa pelastetaan ravintoloiden vetonauloiksi haalittuja karhuja
Luonnossa elävien karhujen määrä on laskenut Kosovossa alle sadan.
