Käräjäoikeuden Finnair-päätöksestä valitettiin hoviin
Kantelun ovat allekirjoittaneet ammattiliitto Pro, Finnairin tekniset ry ja Suomen lentovirkailijat ry. Liittojen kantelua ei olisi käsitelty kiireellisenä käräjäoikeudessa.
Kolme ammattiliittoa on kannellut Helsingin hovioikeuteen käräjäoikeuden päätöksestä, jolla Finnairin teknisten lakko keskeytettiin alkuunsa.
Kantelun ovat allekirjoittaneet Ammattiliitto Pro, Finnairin tekniset ja Suomen lentovirkailijat. Kantelussa vaaditaan, että hovioikeus käsittelee asian kiireellisenä.
Pro jätti eilen Helsingin käräjäoikeudelle vaatimuksen Finnairin väliaikaisen turvaamispäätöksen perumisesta.
Pron puheenjohtajan Antti Rinteen mukaan käräjäoikeus ei olisi käsitellyt asiaa kiireellisenä, joten asiasta valitettiin hovioikeuteen. Asian käsittely olisi voinut kestää kuukausia, jos se olisi käsitelty normaalissa aikataulussa, Rinne sanoo.
- Käräjäoikeuden päätös siirtyä nyt normaaliin käsittelyaikatauluun sotii vastaan kansalaisten käsitystä tasapuolisesta ja oikeudenmukaisesta kohtelusta oikeudessa, sanoo Rinne.
Hovioikeuden viskaali Lotta Pöllänen kertoi Yle Uutisille, että kiireellinen kantelu käsitellään yleensä noin viikon sisällä, mutta tässä tapauksessa voi tulla kysymykseen vieläkin nopeampi käsittely.
Hovioikeuden aikataulu selviää tarkemmin heti alkuviikolla.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Pinna palaa liikenteessä - se ei sääntöjä muuta
Eritasoisilla kuljettajilla on yhtäläinen oikeus liikkua teillä ja heidät on otettava huomioon, liikenteen tuntijat rauhoittelevat tieraivon kuumentamia.
Nuorten parisuhdemarkkinat epätasapainossa
Parikymppiset naiset ovat pakkautuneet erityisesti Turkuun ja Helsinkiin. Miehet puolestaan jäävät armeijankin jälkeen kotiseudulleen pikkupaikkakunnille. Vuosikymmeninä jyrkentynyt jako parisuhdemarkkinoilla voi Väestöliiton mukaan laskea syntyvyyttä.
Sosiaali- ja terveydenhoitoaloilla solmitaan yhä vähän oppisopimuksia
Toissavuotisen romahduksen jälkeen kiinnostus oppisopimuksiin on säilynyt ennallaan Päijät-Hämeessä. Aikuiskoulutusjohtaja toivoisi, että kunnat käyttäisivät koulutusmallia nykyistä enemmän sosiaali- ja terveysaloilla.
MTV vie tv-kanavansa nettiin
MTV3, Sub ja AVA tulevat tämän vuoden aikana katsottaviksi MTV:n Katsomoon.
Tutkija: Telakkateollisuuden on tuuletettava asenteitaan
Turun kauppakorkeakoulun tutkijan Eini Laaksosen mukaan Aasian isoja telakkamenestyjiä vastaan ei voida enää kilpailla vanhojen mallien mukaan.
Taiteilijoille haetaan töitä
Kuvataiteilijoille etsitään työllisyysmahdollisuuksia muun muassa opettamisesta ja konsultoinnista. Yhteistyötä on tehty kuntien ja yritysten kanssa.
Sormukset ja rannekorut sopivat lahjaksi myös pojalle
Lahjatavaraliikkeissä eletään yhtä kauden sesonkiaikaa, ja myös koruliikkeissä toukokuun loppu tietää melkoista vilskettä. Kotimaiset korut ovat vahvoilla nuorten suosikkeina, ja lahjaostoksilla koruliikkeessä ei pihistellä.
Lapuan patruunatehtaan varjossa salamurha ja tuhoisa räjähdys
Lapualla on valmistettu patruunoita 90 vuoden ajan, sillä vuonna 1923 eduskunnan päätöksellä paikkakunnalle perustettiin Valtion patruunatehdas. Historia on pitkä ja monessa mielessä mustasävyinen. Vuoden -76 tuhoisa räjähdys on hyvin muistissa, mutta vähemmän on puhuttu tehtaanjohtajan myrkyttämisestä.
Mustikasta hyvä sato joka toinen vuosi
Jos kevätkelit jatkuvat kauniina, kukkii mustikka Oulun korkeudella jo ensi viikolla. Mustikan sato vaihtelee lähes joka toinen vuosi. Oikein hyvän satovuoden jälkeen kasvi näyttää keräävän voimia seuraavana kesänä.
S-ryhmä: Asiakkaiden ostotietoja säilytetään järjestelmässä kuukausia - Pakastekasviksista ei uusia sairastumisia
SOK:n suunnittelujohtajan mukaan tietoja käytetään vain äärimmäisissä tapauksissa, jos pitää pystyä ottamaan yhteyttä asiakkaisiin.
