Karhukiintiö puolittuu viimevuotisesta
Maa- ja metsätalousministeriö on vähentänyt karhukiintiötä tulevalle metsästysvuodelle. Karhukiintiö on 136 karhua, kun viime vuonna kiintiö oli 263 karhua.
Karhukiintiötä leikataan, jotta metsästys olisi jatkossa kestävää. Uusi kiintiö on pienempi kuin RKTL:n arvioima kestävä vuosittainen verotusmäärä 160 karhua.
Ministeriön mukaan Suomen karhukannan kasvu on saatu taittumaan suuremmilla metsästysmäärillä. Karhukanta on nyt oli viidenneksen viimevuotista pienempi ja vuoden 2009 tasolla.
Pohjois-Suomessa sallitut saalismäärät ovat 30 karhua itäiselle poronhoitoalueelle ja 10 karhua läntiselle poronhoitoalueelle.
Itä-Suomessa kannan kasvu on saatu pysähtymään, ja karhukiintiö on pienennetty 60 karhuun. Keski-Suomessa ja Pohjanmaalla karhuja arvioidaan olevan enemmän kuin viime vuonna, ja karhukiintiötä on lisätty kolmella karhulla 18 karhuun.
Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksen arvion mukaan Suomessa elää 1330-1445 karhua. Vuotta aiemmin arvio oli 1660-1780 karhua.
Karhun metsästysvuosi 2012-2013 alkaa 1. elokuuta.
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Ounasvaara on herkkä aihe Rovaniemellä
Ounasvaaran rakentaminen on herättänyt vuosien mittaan voimakkaita tunteita Rovaniemellä. Toisille se on melkein pyhä paikka, toisille mahdollisuus kehittää vapaa-ajan yritystoimintaa.
HS: OAJ tyrmää Pellon koulun kännykkäkiellon
Pellon koulun oppilailleen asettama kännykkäkielto on laiton, sanoo Opettajien ammattijärjestön OAJ:n kehittämispäällikkö Nina Lahtinen.
Ounasvaaralle laajempi kaava
Rovaniemen kolme suurinta puoluetta ajaa Ounasvaaralle laajan rakentamisen mahdollistavaa kaavavaihtoehtoa. Perussuomalaisten valtuustoryhmän puheenjohtajan Matti Torvisen mukaan kaava voidaan esitellä valtuustolle jo alkusyksystä.
Kiista Rovajärven YVA:sta hallinto-oikeuteen
Lapin luonnonsuojelupiiri vaatii Rovajärven ampuma-alueen ympäristövaikutusten arviointia (YVA). Luonnonsuojelupiiri on vienyt asian Rovaniemen hallinto-oikeuteen.
Maastopalot roihuavat Lapissa
Kuivan kevään myötä Lapissa on roihunnut poikkeuksellisen paljon maastopaloja. Tänä keväänä maastopaloja on ollut jo noin 20 kappaletta, kun koko viime vuonna niitä oli 50.
Armeija: Ei pakkosiirtoja Rovajärvellä
Puolustusvoimat kiistää, että se pakottaisi siviilit pois Rovajärven ampuma-alueelta Itä-Lapissa. Paikallisia maanomistajia edustava Pro Rovajärvi -liike on väittänyt julkisuudessa, että armeija tyhjentäisi ampuma-alueen siviileistä vuoteen 2016 mennessä.
Raattama-Hetta-välille tulossa nopea laajakaista
Teleoperaattori Sonera aikoo avata nopean laajakaistayhteyden Kittilän Raattamasta Enontekiön Hettaan.
Rovaniemeläiselle Suomen Yrittäjien palkinto
Rovaniemeläinen Heidi Alariesto on saanut Suomen Yrittäjien Vuoden Aktivisti -palkinnon.
Roskien poltto sytytti ruohikkopalon Kittilässä
Ruohikko roihahti tuleen roskien polton levittyä pihapiirissä Kittilän kirkonkylällä torstaina hieman ennen yhtä iltapäivällä.
Orajärven koulun lakkauttamista käsitellään Sodankylässä
Sodankylän kunnanvaltuusto päättää torstaisessa kokouksessan Orajärven koulun kohtalosta.

Kommentoi aihetta
(11 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Karhuherra
Ilmoita asiattomasta kommentistaErittäin hyvä uutinen! Oikea päätös kerrankin mömmölänministeriöltä!
Toki tuostakin olisi voinut leikata nimenomaan poronhoitoalueella, jossa kaatoprosentti jäi viime vuonna pieneksi. Tarkoittaa, että karhut kuolee muutoin, kuin laillisen jahdin kautta.
JT
Ilmoita asiattomasta kommentistaNiin no tuskin tuohon poronhoitoalueen alhaiseen kaatoprosenttin ainakaan se vaikutti, että karhut olisivat muutoin kuolleet, kuin jahdin kautta. Taisi pääsyy olla, että marjasato oli normaalia huonompi jolloin karhut eivät eläneet ns. normaaleilla asuinalueillaan vaan joutuivat etsimään ruokaa kauempaakin kuin reviiriltään. Tällöin kun karhu joutuu enemmän liikkumaan hakeakseen ravintoa on sen pyytäminenkin huomattavasti vaikeampaa. Etelämpää kuultu huhu kertoi sikäläisten metsästäjien taas harmittelevan, kun on liian hyvä majasato niin karhut eivät tule pelloille, josta niiden ylös ottaminen olisi helpompaa ja pyyntikin helpottuisi. Ongelmia siis oli pyynnissä sekä etelämpänä, että pohjoisessa. Tämä mielestäni selittää tuota huonoa kaatoprosenttia. Karhuja kyllä on samanlailla kuin ennenkin. Jotenkin ei itselläni ole luottoa tuohon RKTL:n arvioon, että 300 karhua olisi vuodessa kanta laskenut. Kun yksi lähtee niin kaksi tulee tilalle reviiriä valtaamaan.
nalle
Ilmoita asiattomasta kommentistaTaitaa alkaa Karhujahti 20.8.2012
otso
Ilmoita asiattomasta kommentistaMutta metsästysvuosi alkaa 1.8 ja päättyy 31.7. Jahti on sitten eri asia...
Salakaatajat kunniaan
Ilmoita asiattomasta kommentistaJärjestettäköön rahakeräys salakaatajalle, joka jää kiinni ja saa siitä tuomion.
Suomen metsissä ei tarvita yhtäkään suurpetoa.
Poromiesten kaatajat kunniaan
Ilmoita asiattomasta kommentistaSamalla periaatteella myös poromiehet riistaksi koska paljon suurempia petoja kuin yksikään luonossa elävä. Ampuvat satoja petoeläimiä vuodessa koska luulevat olevansa metsän valtiaita.
Susihukkanen
Ilmoita asiattomasta kommentistaJättäkää pedot rauhaan. Ne kuuluvat ekosysteemiin!
Mikä onkaan ylväämpi metsässä, kuin siellä tallusteleva karhu!
kuulun minäkin
Ilmoita asiattomasta kommentistaSuurpetojen katoamien ei horjuttaisi ekosysteemiä mihinkään, koska ihminen voi hoitaa niiden roolin, ja taudit. Suuri menetys se joka tapauksessa olisi, jos jokin petolajimme katoaisi. Joutaa niiden kantojakin silti säädellä. Samalla ne oppivat aremmiksi eivätkä tuppaudu pihapiiriin.
PS. Karhua ylväämpi metsässä ovat satoja vuosia vanhat puujättiläiset. Niitä pitäisi suojella tosissaan. Uusia ei saa tilalle kuin vasta satojen vuosien päästä. Karhuja tulee rajojen yli koko ajan.
asioista tietämätön
Ilmoita asiattomasta kommentista... vaiti on erämaa ...
Syökää kanaa!
Ilmoita asiattomasta kommentistaOlisi hieno juttu jos karhut säästyisivät niin ne söisivät nuita poron-piruja edes vähän vähemmäksi! Eikö poroille voisi alkaa myöntää kaatolupia alueilla joilla on niitä liikaa? Kun kerran poromiehet itse eivät saa niiden määriä ahneuksissaan vähennettyä! Luont vain kärsii liikalaidunnuksesta ja mm lehtipuut eivät enää uusiudu ainakaan poronhoitoalueen pohjoisosissa..
Paholainen
Ilmoita asiattomasta kommentistaJos kerran poromiesten yksityis omaisuutta saa syöttää ja revittää valtion eläimillä ,niin onkohan Suomen eläinsuojelu laki vähän poskellaan.
Kyllähän Suomessa on kaikista pahin pedoista se kaksi jalkainen joka ei ymmärrä luonnosta yhtikäs mitään ja tuhoaa sen itse.