Pohjanmaa |

Kaskinen toivoo Suupohjan radan peruskorjausta

Kaupunki ja alueen päättäjät ovat huolissaan heikkokuntoisen Suupohjan radan vaikutuksista Kaskisten satamalle. Radan perusparannukseen tarvittaisiin 120 miljoonaa euroa.

Kaskinen toivoo valtiolta viimein rahaa Suupohjan radan peruskorjaukseen. Rataosuus on huonossa kunnossa. Radan huono kunto vaikuttaa jo muutenkin kovia kokeneeseen Kaskisten kaupunkiin ja etenkin satamaan negatiivisesti. Kaskinen on itse rahoittanut radan syväsatamaan ulottuvan osuuden.

- Satama on kaupungin ainoa valopilkku ja ilman toimivaa rautatietä satamaa ei voida kehittää, sanoo kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Carl-Gustaf Mangs.



Seinäjoen ja Kaskisten välinen rautatie täyttää tänä vuonna 100 vuotta. Radan täydellinen peruskorjaus maksaisi 120 miljoonaa euroa.

Kommentoi aihetta

(3 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

JiiTee

Ilmoita asiattomasta kommentista

Ns. Suupohjan rata, johon Seinäjoki-Perälä-Kaskinen rataosuus kuuluu, on vihitty virallisesti käyttöön 1.8.1913 eli rata täyttää 100 vuotta vasta ensi vuonna. Ensimmäinen juna Kaskisiin saapui kesäkuussa 1912, mutta rataosuus ei ollut silloin vielä valmis.


Vsabo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Vaasa ei lobbaa Kaskista vastaan. Järjetön väite.

Mutta Huutokosken radan kunnostus Savonlinnassa maksoi 42 miljoonaa, eikä radalla ole ollutkaan käyttöä. Voi olla, että halut sijoittaa kolme kertaa enemmän rahaa hiljaiseen Kaskisten rataan ovat aika olemattomat.


Näinon

Ilmoita asiattomasta kommentista

Kaskinen on nopea satama. Siksi Vaasa ja Pori lobbaavat rautatien kunnostamista vastaan, Kaskinen veisi liikennettä pois Vaasan ja Porin satamilta.

Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä