Kasvavat sisäilmaongelmat lisäävät myös purkufirmojen töitä
Rakennusten kosteus- ja sisäilmaongelmat tietävät töitä purkufirmoille. Kesän kiireisin aika onkin juuri meneillään. Ala on moninkertaisesti säädeltyä, mutta silti harmaa talous on hiipinyt kierrätettävän metalliromun ja maa-ainesten sekaan.
Seinäjoella Pohjan koulun saneerauksessa on kertynyt iso läjä romumetallia. On vanhoja putkia, pattereita ja lämpökattiloita. Kohta metallikasa on matkalla kierrätykseen. Purkufirmoilla onkin kesän kiireisimmät ajat meneillään, pitää hajottaa, poistaa ja lajitella.
- Tyypillinen työmaa on tällainen julkinen saneerauskohde esimerkiksi koulu tai sairaala, joka on sisäilmaongelmien takia remontissa, kertoo kuortanelaisyrittäjä Ari Ämmälä Pohjanmaan Erikoispurku Oy:stä.
Puretut seinät menevät pääasiassa kierrätykseen
Koulun alakerrassa on jo purettu seiniä ja lattioita. Myös koko savinen pohja on tuomittu purettavaksi. Maa-aines kuormataan pikku traktoriin, ajetaan ulos rakennuksesta ja lajitellaan pihalla.
- Kaikki menee eri lavoihin, ne lajitellaan jo täällä työmaalla tarkasti ja kuljetetaan sitten hyötykäyttöön, summaa Ämmälä.
Purkutavarasta vähintään 85 prosenttia pitää määräysten mukaan kierrättää.
Säädelty ala, mutta harmaa talous rehottaa
Ala on hyvin säädeltyä. Silti alalla toimii hyvin sekalainen seurakunta, ja harmaa kilpailu on tuttua myös nuorelle yrittäjälle.
- Suurin ongelma on suuresti rehottava harmaa talous ja pimeän työvoiman käyttö. Se harmittaa eniten. Minä maksan kaikki niin kuin kuuluu ja toinen yritys ei maksa kuin puolet. Sellaisesta tulee väkisinkin tuntihinnalle eroa, noin 50 prosenttia välittömästi, tuskailee Ämmälä. Hän toivoo, että tarkastajat näkyisivät työmailla useammin.
- Enemmän tarkistuksia työmaille ja yksityiskohtaisempaa perehtymistä työntekijöiden ja firmojen paperiasioihin, vaatii Ämmälä. Hänen mukaansa valvonta on vieläkin retuperällä.
Tuoreimmat aiheesta: Pohjanmaa
Krista Siegfrids: Eurooppa ei ollut valmis esitykselleni
Siegfrieds katsoo kuitenkin tehneensä jotain historiallista.
Euroviisuvoitto meni Tanskaan - Krista Siegfrieds jäi sijalle 24
Kööpenhaminasta tuli ensi vuoden kisakaupunki. Suomi keräsi pisteitä viidestä maasta.
Kuvagalleria: Tunnelmia Euroviisuista
Katso kuvia 58. Eurovision laulukilpailusta Ruotsista.
Krista oli liekeissä Malmössä - "Se meni hienosti"
Krista Siegfrids on ollut vedonlyöntitilastoissa sijalla 11. Tulos ratkeaa noin kello yhden aikaan yöllä.
Helleraja rikkoutui lauantainakin
Oulu oli maan kuumin paikkakunta lauantaina. Hellerajaa hätyyteltiin maan pohjoisosia myöten.
Krista kenraaliharjoitusten jälkeen: Tänään juhlitaan
Tanskalainen ennakkosuosikki uskoo, että tämä vuosi on Skandinavian. Krista taas lupaa juhlia, voitti sitten kuka tahansa.
Pitkämäki kiskaisi hirmutuloksen Shanghaissa
Tero Pitkämäki loisti yleisurheilun Timanttiliigan keihäskilpailussa Shanghaissa. Pitkämäki heitti maailmantilaston ykköseksi 87,60 metrin kiskaisullaan.
Euroviisuvoittajat kautta aikojen - muistatko vielä nämä?
Eurovision laulukilpailuun on osallistunut yli tuhat kappaletta lähes 60 vuoden aikana. Voitokkaimpia maita ovat olleet Irlanti, Luxemburg, Ranska, Ruotsi ja Britannia. Katso ja kuuntele kaikki viisuvoittajat vuosilta 1956 - 2012.
Suomen euroviisuklubilaiset glitterit kimaltaen finaaliin
Euroviisut huipentuvat lauantai-illan finaaliin, jossa myös Suomi on mukana. Euroviisuklubi OGAE Finlandin fanit näkyvät ja kuuluvat Malmössä viimeiseen asti. Suomalaisfanit uskovat Krista Siegfriedsin voitonmahdollisuuksiin.
Mansikoiden kasvattaminen vaatii ahkeran ahertajan
Ensimmäisiä kotimaisia mansikoita on jo saatavilla. Kasvihuonekasvatetut mansikat kypsyvät parhaillaan, avomaan mansikkaa saa vielä odottaa. Kasvihuonemansikka tarvitsee kasvaakseen ahkeran hoitajan ja oikeat olosuhteet.
