Savo |

Kasvikset syrjäyttävät perunalisukkeet ravintoloiden lautasilla

Hiilihydraattitietoiset kuluttajat ovat saaneet tahtonsa läpi ravintoloiden ruokalistoilla. Yhä useampi ravintola tarjoaa vähähiilihydraattisia ruokavaihtoehtoja, ja jopa joka neljäs ruokailija vaihtaa annoksensa perunalisukkeen esimerkiksi lämpimiin kasviksiin.

Routapaisti ja juurespaistos.
Kuva: YLE / Raila Paavola

Ravintola Isä Camillo Kuopiossa tarjoaa painonpudotusohjelma Xtravaganzan nimellä markkinoitavaa menua, jossa hiilihydraattien määrää on vähennetty, ja esimerkiksi sokeri on karsittu minimiin. Ravintolapäällikkö Marko Sonnisen mukaan lista on osoittautunut varsin suosituksi.

- Tällä hetkellä menu on meillä kokeilussa, mutta näyttää siltä, että se saa myös jatkoa.

Muidenkin annosten yhteydessä hiilihydraateista karsitaan. Hyvin moni asiakkaista pyytää annoksensa ilman perunalisuketta tai vaihtaa sen esimerkiksi lämpimiin kasviksiin.

- Tällaisia asiakkaita on jo jopa neljännes. Ilmiö alkoi toden teolla yleistymään reilu vuosi sitten, ja siihen on varauduttu hyvin myös keittiössämme, Sonninen kertoo.

Myös samaan ketjuun kuuluvassa ravintola Introssa kasvislisukkeiden kysyntä on tuttua, etenkin lounasruokailijoiden keskuudessa.

- Kesällä menee tietenkin paljon myös pelkkiä salaatteja, ja niitä on kesäaikaan myös enemmän tarjolla, ravintolapäällikkö Jari Reinikainen lisää.

Low-carb myy kuin häkä

S-Ketjuun kuuluvassa ravintola Memphisissä on ollut oma vähähiilihydraattinen ruokalista jo pitkään. Kuopion Memphisin ravintolapäällikkö Tanja Vornanen kertoo menekin olevan todella kova.

- Tarjolla olevista ruoka-aineista esimerkiksi tonnikala on tosin suosittua muutenkin. Mutta kyllä muitakin annoksia menee tasaiseen tahtiin, ja yhä enemmän niitä kysellään koko ajan.

Memphisin Low Fat & Carb -listalla annoksen ravintosisällön voi tarkistaa itse. Kanaa, tonnikalaa, nautaa ja ankkaa sisältävien annosten hiilihydraatti- ja rasvapitoisuudet on kerrottu gramman tarkkuudella.

- Varmasti ihmisten tieto on lisääntynyt, ja sitä mukaa ihmiset myös osaavat vaatia kaikelaista. Me vastaamme tuohon kysyntään, Vornanen toteaa.

Lähteet:
YLE Savo / Anu Pöntinen

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä