Internet |

Katso, kuka on kuuma Twitterissä – #SuomiTop100 on täällä taas

Twitterin suosio on kasvanut Suomessa huimasti vuoden aikana. Kokosimme suomalaisista twiittaajista kolme Top100-listaa: seuratuimmat, suositelluimmat ja toimituksen valinta.

Twitter ja #SuomiTop100-ilmiö

Markkinoita jaetaan parhaillaan Twitterissä.

Ensinnäkin, Twitteriin on pyyhältänyt tunnettuja suomalaisia vasemmalta ja oikealta. Tämän kasvavan joukon mukana Twitteriin on askeltanut paljon muitakin suomalaisia. He seuraavat, mitä Alexander Stubb, Leo Komarov, Kiira Korpi tai Mikko Hyppönen tekevät.

Twitteristä on tullut heille myös uusi kanava kommunikoida tutuille ja tuntemattomille. Joskus twiitteillä voi päästä televisioonkin.

Teitä helpottaaksemme olemme koonneet suomalaisia twiittaajia kolmelle eri Top100-listalle.

Seuratuimmat-listalta näet kenellä on määrällisesti eniten Twitter-seuraajia. Olemme laskeneet jokaiselle heistä myös ns. Klout-arvon. Klout on sosiaalisen median palvelu, joka yrittää kertoa, kuinka vaikuttavasti käyttäjä osaa sosiaalista mediaa hyödyntää.

Klout-arvo on sitä korkeampi, mitä aktiivisempia seuraajasi ovat tekemisesi suhteen. Teimme taulukon niin, että voit järjestellä suosituimmat twiittaajat myös Klout-arvon perusteella klikkaamalla Klout-logoa.

Suositelluimmat-listalle olemme nostaneet 100 sellaista suomalaista, joita toiset twiittaajat ovat suositelleet Twitterissä eniten ns. Follow Friday -päivänä (#FF). Twitterissä on perjantaisin tapana suositella toisia.

Kolmas lista on toimituksen valinta, jossa twiittaajat on jaoteltu eri kategorioihin.

Ensimmäisen kerran #SuomiTop100-lista tehtiin vuosi sitten. Kannattaa lukea myös Helsingin Sanomien toimittajan Saska Saarikosken analyysi suomalaisesta Twitteristä. Voit lähettää listasta palautetta Ylen sosiaalisen median tuottajalle Antti Hirvoselle Twitterissä nimellä @anttihirvonen.

Päivitys 25.6. klo 11.03: SuomiTop100-listalle nostettiin matkailuohjelma Kill Armanista tuttu Arman Alizad (@titmeister) sijalle 23.

Päivitys 25.6. klo 12.49: SuomiTop100-listalle päässeiden seuraajien määrä on laskettu 19.6. mukaan. Monen seuraajamäärä on tästä jo noussut.

Päivitys 25.6. klo 13.09: SuomiTop100-listalta puuttuvat twiittaajat @jraitamaa (52 330 seuraajaa, sija 4.), @martenmickos (10 865 seuraajaa, sija 49.), @valtteribottas (33 173 seuraajaa, sija 11.) sekä @unicornly (10 387 seuraajaa, sija 52.). Lista on koottu Toni Nummelan (@toninummela) ja Hampus Brynolfin (@hampusbrynolf) datan pohjalta, jonka jälkeen sitä on täydennetty käsin. Olemme pyrkineet nostamaan listalle tunnistettuja henkilöitä sekä etupäässä suomeksi twiittaavia.

Päivitys 25.6. klo 16.25: Listalta puuttuu myös @FnaticCyanide (12 945 seuraajaa, sija 38.).

Päivitys 26.6. klo 9.30: Listalta puuttuu @OskariSaari (10 697, sija 50.). @villevalo poistettiin listalta, koska tili ei ollut aito.

Seuratuimmat: Suomalaiset, joilla on eniten seuraajia. Käytimme listauksessa apuna sosiaalisen median asiantuntijoiden Toni Nummelan ja Hampus Brynolfin keräämää dataa. Voit järjestellä käyttäjät myös Klout-arvon perusteella klikkaamalla punaista Klout-logoa.

# Nimi Twitter-tunnus Kuka? Klout Seuraajia
1. Heikki Kovalainen H_Kovalainen F1-kuljettaja 83 239 236
2. Petteri Tarkkonen ptarkkonen Ajattelija 79 149 518
3. Alexander Stubb alexstubb Ulkomaankauppaministeri 69 71 251
4. Jukka Hilden jukkadudeson Duudsonit-ryhmän jäsen 81 50 322
5. Ville Miettinen Wili Hakkeri, Microtaskin perustaja 78 49 850
6. Mikko Hyppönen mikko F-Securen huippuasiantuntija 81 48 691
7. Tuomas Enbuske tuomasenbuske Toimittaja, juontaja 79 39 508
8. Tarja Halonen tarjahalonen Presidentti 55 35 785
9. Michael Monroe michaelmonroe Rokkari 60 35 348
10. Sauli Niinistö niinisto Tasavallan presidentti 47 33 404
11. Sara Chafak SaraChafak Missi 44 30 896
12. Pekka Haavisto haavisto Ex-presidenttiehdokas, kansanedustaja 49 27 051
13. Mikko Hirvonen MikkoWRC Rallikuski 59 27 003
14. Mikael Forssell Mikaelforssell Jalkapalloilija 60 26 577
15. Leo Komarov Lkomarov Jääkiekkoilija 63 25 319
16. Karim Z. Yskowicz karim_z_2013 Putous-hahmo 57 24 424
17. Sauli Koskinen saulikoskinen1 Tosi-tv-tähti 64 24 280
18. Mikael Jungner mikaeljungner Kansanedustaja 78 21 513
19. Jenni Vartiainen jennivartiainen Laulajatar 45 20 831
20. Jarno Laasala jarnodudeson Duudsonit-ryhmän jäsen 80 20 760
21. Paavo Arhinmäki paavoarhinmaki Kulttuuriministeri 50 19 085
22. Jari Sarasvuo SarasvuoJari Liikemies, ajattelija 58 18 399
23. Riku Rantala rikurantala Madventures-ohjelman isä ja hahmo 52 17 593
24. Aleksi Valavuori valavuori Urheilu- ja liikemies 57 17 357
25. Arman Alizad titmeister Vaatturimestari 67 16 731
26. Esko Seppänen EskoSeppanen Urheilutoimittaja 57 16 268
27. Tommi Myllys TSPMFI Yrittäjä, bloggari 42 16 044
28. Janne Ohtonen ohtonen Bisnesvalmentaja 55 15 817
29. Henkka Hyppönen HenkkaHypponen Toimittaja, juontaja 54 15 805
30. Jyrki Kasvi jyrkikasvi Tietoyhteiskunta-asiantuntija 72 15 742
31. Marko Manninen mmstud Yrittäjä 41 15 609
32. Anni Sinnemäki annisinnemaki Kansanedustaja 56 15 332
33. Peter Vesterbacka pvesterbacka Chief Marketing Officer, Rovio 66 15 221
34. Esa Tikkanen tikitalk10 Ex-jääkiekkoilija 56 15 172
35. Alf Rehn alfrehn Professori, ajattelija 70 14 630
36. Jare Tiihonen CheekOfficial Hiphop-artisti 52 13 229
37. Sandra Hagelstam 5inchandup Muotibloggari 57 12 640
38. Rakel Liekki rakelliekki Radiojuontaja, kuvataiteilija 59 12 524
39. Pauli Aalto-Setälä PauliAS Mediamoguli 68 12 510
40. Hjallis Harkimo hjallisharkimo Yrittäjä 56 12 368
41. Krista Siegfrids KristaSiegfrids Euroviisuedustaja, laulajatar 65 12 208
42. Ville Nieminen Tampereenpoika Jääkiekkoilija 56 12 095
43. Lotta Backlund LottaBacklund Huumoritaiteilija 61 11 814
44. Tom Fall TomFallMusic Muusikko 58 11 584
45. Petteri Hannila fargoerbooks Kirjailija 55 11 348
46. Kiira Korpi kiirakorpi_fi Taitoluistelija 60 11 299
47. Andre Wickström andrewickstroem Näyttelijä, koomikko 59 10 937
48. Jussi Heikelä HeikelaJussi Radiojuontaja, toimittaja 56 10 745
49. Heikki Ojala HeikkiOjala Kelloseppä, valokuvaaja 55 10 601
50. Tuomas Kyrö TuomasKyr Kirjailija 49 10 491
51. Jutta Urpilainen JuttaUrpilainen Valtiovarainministeri 48 10 255
52. Mari-Anna Stålnacke flowingfaith Teologian tohtori, kouluttaja 60 10 176
53. Lennu Petrell lennu37 Jääkiekkoilija 50 10 145
54. Perttu Kivilaakso Apo_Perttu Apocalyptican jäsen 53 10 083
55. Antti Matias AnttiMatias Kajaanilainen nuori 39 10 017
56. Isac Elliot IsacElliot Laulaja 58 9 841
57. Pasi Sahlberg pasi_sahlberg Kouluttaja 64 9 665
58. Saska Saarikoski SaskaSaarikoski Toimittaja, juontaja 61 9 655
59. Juuso Myllyrinne Juuuso Ex-radiojuontaja, strategiapäällikkö 61 9 602
60. Petteri Järvinen petterij IT-asiantuntija 68 9 554
61. Lasse Mellberg redrama Hiphop-artisti 59 9 463
62. Pekka Puhakka pekkapuhakka Asiantuntija, IT, netti 58 9 079
63. Tuija Aalto tuija Strategiapäällikkö, nettiasiantuntija, Yle 66 8 966
64. Pertti Jarla PerttiJarla Sarjakuvataiteilija 49 8 766
65. Aki Riihilahti akiriihilahti Jalkapalloilija 55 8 719
66. Antti Aapakari aapakari Liiketoimintajohtaja 38 8 717
67. Otto Kekäläinen ottokekalainen Toimitusjohtaja, Linux-asiantuntija 39 8 674
68. Markku Tauriainen Marktaur Yrittäjä 64 8 613
69. Halo Efekti haloefekti Kansalaisaktivisti 56 8 535
70. Jaajo Linnonmaa jaajolinnonmaa Juontaja, toimittaja 47 8 457
71. Mika Salo Realmikasalo Entinen F1-kuski 52 8 352
72. Teemu Korpi TeemuKorpi Sosiaalisen median asiantuntija 62 8 279
73. Cristina Andersson winninghelix Kirjailija 59 8 081
74. Juha Hiitelä Jhiitela Urheilutoimittaja 55 8 071
75. Mika Väyrynen MikaVayrynen4 Jalkapalloilija 51 8 070
76. Antti Raanta anttiraanta Jääkiekkomaalivahti 57 8 056
77. Olli Herman OlliHerman Rokkari, Reckless Love 56 8 043
78. Jari Porttila jariporttila Toimittaja 60 7 996
79. Antti Mäkinen makinenantti Toimittaja 52 7 883
80. Sami Hedberg SamiHedberg Stand-up-koomikko 49 7 729
81. Antero Mertaranta anzamertaranta Urheiluselostaja 52 7 715
82. Joni Ortio JoniOrtio Jääkiekkomaalivahti 49 7 486
83. Pasi Viheraho pasiradio Pasiradio-harrastaja 44 7 458
84. Pekka Sauri pekkasauri Helsingin kaupunkin apulaiskaupunginjohtaja 60 7 364
85. Petri Purho petripurho Pelikehittäjä 52 7 333
86. Paula Vesala paulavesala Laulaja, PMMP 45 7 301
87. Petteri Sihvonen petterisihvonen Jääkiekkotoimittaja 52 7 300
88. Joel Ward n0therman Muusikko 39 7 283
89. Mikko Ilonen Mikkollonen Golf-ammattilainen 61 7 238
90. Maria Veitola MariaAleksandra Radio- ja tv-toimittaja 47 7 234
91. Riitta Raesmaa raesmaa Yrittäjä 67 7 175
92. Ville Lång LungiVille Sulkapalloammattilainen 48 7 086
93. Petri Nygård seopetriii Artisti 50 7 034
94. Jenni Pääskysaari jpaasky Toimittaja, juontaja 48 6 913
95. Mikael Pentikäinen jmpentikainen Helsingin Sanomien ex-päätoimittaja 52 6 891
96. Oras Tynkkynen orastynkkynen Kansanedustaja 52 6 877
97. Saku Tuominen sakuidealist Yrittäjä, tuottaja 64 6 867
98. Bettina Sågbom bettina_yle Toimittaja, Yle 57 6 798
99. Olavi Uusivirta olaviuusivirta Laulaja, näyttelijä 45 6 787
100. Alex Nieminen alexnieminen Mediatuottaja 64 6 672

Suositelluimmat: Twitter-perinteiden mukaisesti eniten Follow Friday -mainintoja (#FF) toisilta Twitter-käyttäjiltä saaneet suomalaiset helmikuusta 2013.

# Twitter-tunnus Mainintoja
1. HeikkiOjala 212
2. soalmila 130
3. jatsi 129
4. winninghelix 109
5. Iita_ite 105
6. JK54B 104
7. miskujoyce 98
8. HeiniTainaTuuli 93
9. JuttaO 92
10. RiittaHyppanen 86
11. MHannaI 82
12. Lehmju 73
13. PauliinaMakela 72
14. Tiinaiines 71
15. nKalpis 69
16. SNiemin 69
17. patasamu 68
18. toninummela 67
19. HelkaMaria 58
20. PikkuJani 57
21. Rouva_K 54
22. veetikallio 54
23. LolaL0tta 53
24. villetolvanen 53
25. liljajan 52
26. EeaJono 51
27. eevertti 50
28. esamietti 48
29. L_inssi 48
30. Zapman1961 47
31. syntti 46
32. _Lakeus 46
33. HeidiTuuEk 45
34. Laura_Jii 45
35. tuomokal 45
36. niemj 44
37. PiaStenu 43
38. MKoikkalainen 42
39. uusipaikka 42
40. Nysses 40
41. SerpentiinaS 40
42. KatriK 39
43. jj_janette 37
44. FinJonna 36
45. Sukupolvi 34
46. 3lsiK 33
47. nikotuikka 33
48. theTimoM 33
49. tiinavainio 33
50. TaikaDuu 31
51. HolopainenHeidi 30
52. Pauhaaja 30
53. SallaPaajanen 30
54. _Tuukka 30
55. IlkkaPo 29
56. KarhunenRiikka 29
57. LeaKor 29
58. Malkadanger 29
59. aku_ero 28
60. HosioArto 28
61. pispalanpicasso 28
62. TaikaPiano 28
63. titmeister 28
64. UllaMSaikku 28
65. Caroliina80 27
66. jjuta 27
67. J_TNieminen 27
68. Kettu2 27
69. KulmanHemppa 27
70. mimosalle 27
71. ainolina 26
72. HHaax 26
73. katleena 26
74. CaritaSiren 25
75. juhanikoskinen 25
76. mapalomama 25
77. merma72 25
78. Gigifenkku 24
79. hjallisharkimo 24
80. katri1982 24
81. rolle 24
82. tomi_aho 24
83. IraStiller 23
84. Laura_Kpp 23
85. tommyrosenqvist 23
86. Akaasia 22
87. hanzus 22
88. intoellen 22
89. jonipikkuinen 22
90. NellaSamu 22
91. Oolatus 22
92. sonjasofia 22
93. twiitit 22
94. SpaceAsshole 21
95. AndeVirtanen 20
96. kiuruja 20
97. kutrinet 20
98. MikaPirhonen 20
99. mniemivirta 20
100. OLehmusniemi 20

Toimituksen valinta: Kiinnostavat suomalaiset seurattavat kategorioittain. Listalle sai ehdottaa käyttäjiä Twitterissä kanavalla #SuomiTop100. Listalle pääsyn raja oli 2 500 seuraajaa.

Aktiiviset kansalaiset Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Heikki Ojala heikkiojala Kelloseppä, valokuvaaja 10 603
Halo Efekti haloefekti Luonto- ja ihmisoikeusaktivisti, bloggaaja 8 534
Anonymous Finland AnonymousFin Yksi hakkeriliikkeen suomalaisista tileistä 6 521
Jonne Virtanen monsterimonni Kansalainen, jääkiekkoilija 5 225
Katri Kytöpuu KatriK "Kindness rules" 4 448
Jasper Pääkkönen jasperpaakkonen Kalamies kalojen puolesta 4 132
Katleena Kortesuo katleena Bloggari, kouluttaja 3 794
Finland Inc FinlandInc Politiikkaa ja valtaapitäviä seuraava tili 3 472
Mari Koistinen marikoo Kuluttaja- ja nettiaktiivi 2 947
Media Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Tuomas Enbuske TuomasEnbuske Toimittaja 39 464
Aki Linnanahde Linnanahde Radio Novan aamujuontaja 12 788
Pauli Aalto-Setälä PauliAS Aller Media Finlandin toimitusjohtaja 12 498
Jussi Heikelä HeikelaJussi Radio Rockin juontaja 10 732
Saska Saarikoski saskasaarikoski Helsingin Sanomien toimittaja 9 637
Ruben Stiller rubenstiller Ylen Pressiklubin toimittaja 9 313
David Mac Dougall davidmacdougall Skottitoimittaja, joka asuu Suomessa 5 743
Bettina Sågbom bettina_yle Toimittaja 6 769
Tuija Pehkonen tuijapehkonen Radiojuontaja 6 234
Anna Perho annaperho Toimittaja, bloggari 5 679
Kaj Kunnas kajkunnas Ylen urheilutoimittaja 5 139
Jussi Pullinen jussipullinen Helsingin Sanomien toimittaja 4 799
Elina Lappalainen elinalappalaine Talouselämän toimittaja 4 601
Kirsi Alm-Siira kirsialmsiira MTV3:n uutisankkuri 4 567
Paula Salovaara PaulaSalovaara Helsingin Sanomien toimituspäällikkö. 4 559
Salla Paajanen SallaPaajanen Ylen Ajankohtaisen kakkosen toimittaja 4 167
Minna Kuukka minnakuukka Radio Novan juontaja 3 409
Yhteiskunta Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Mikko Hyppönen mikko F-Securen tutkimusjohtaja 48 650
Mikael Jungner MikaelJungner Kansanedustaja 21 493
Jyrki Kasvi jyrkikasvi Vihreä poliitikko, tietoyhteiskunta-aktivisti 15 731
Anni Sinnemäki AnniSinnemaki Kansanedustaja 15 323
Pekka Sauri pekkasauri Helsingin apulaiskaupunginjohtaja 7 359
Johanna Sumuvuori sumuvuori Poliitikko, kaupunginvaltuutettu 6 432
Jani Toivola janitoivola Kansanedustaja 6 223
Silvia Modig silviamodig Kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu 5 995
Jukka Relander JukkaRelander Suomen kirjastoseuran puheenjohtaja, vihreä vaikuttaja 5 140
Sinuhe Wallinheimo swheimo Kansanedustaja, entinen jääkiekkoilija 5 015
Jaana Pelkonen jaanapelkonen Kansanedustaja, kaupunginvaltuutettu 4 042
Sirpa Pietikäinen spietikainen Euroedustaja 3 841
Eija-Riitta Korhola ER_Korhola Euroedustaja 3 402
Marko Forss markoforss Nettipoliisi 3 214
Bisnes Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Aleksi Valavuori Valavuori Entinen juontaja, urheiluvaikuttaja, yrittäjä 17 327
Peter Vesterbacka pvesterbacka Chief Marketing Officer, Rovio 15 202
Juuso Myllyrinne juuuso Tuotestrategiajohtaja 9 598
Alex Nieminen alexnieminen Uusmediapioneeri, tuottaja, mainosalan ammattilainen 6 658
Petri Kokko coccco Entinen taitoluistelija, Google 6 390
Taneli Tikka tanelitikka Teknologiayrittäjä, IRC-gallerian ex-toimitusjohtaja 5 068
Janne Saarikko saarikko Luova johtaja, strategiajohtaja, Zeeland.fi 3 595
Kati Sulin kati_sulin Fazerin sosiaalisen median johtaja 3 582
Antti Vilpponen vilpponen Arctic Startupin perustaja 3 445
Ville Tolvanen villetolvanen Digitaalisen bisneksen asiantuntija 2 540
Hanna Manninen HannaManna Markkinoinnin- ja viestinnän ammattilainen 2 536
Yliopistot, koulutus Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Alf Rehn AlfRehn Organisaation ja johtamisen professori, Åbo Akademi 14 614
Cristina Andersson winninghelix Kirjailija, kouluttaja 8 078
Tero Toivanen teromakotero Erityisopetuksen opettaja, someaktiivi 3 288
Vesa Linja-aho linjaaho Autoelektroniikan lehtori Metropolia-ammattikorkeakoulu 2 877
Anne Rongas arongas Sometutkailija, koulutussuunnittelija 2 646
Netti-, it-, some Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Petteri Järvinen petterij IT-asiantuntija, tietokirjailija, bloggaaja 9 544
Tuija Aalto tuija Ylen strategiapäällikkö. 8 959
Riitta Raesmaa raesmaa Yrittäjä, innovaattori 7 174
Kari Haakana karde Super-geek, netin palvelupäällikkö Yle 5 073
Pauliina Mäkelä pauliinamakela Some-kouluttaja 5 628
Jussi-Pekka Erkkola jussipekka Markkinoinnin ammattilainen, Valio 4 446
Maija Haavisto DiamonDie Kirjailija (Näin käytät Twitteriä), toimittaja 4 336
Christina Forsgård kittikatti Viestintätoimisto Netprofilen perustaja, kirjailija 3 960
Harto Pönkä hponka Sosiaalisen median ammattilainen 3 354
Viihde Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Jukka Hilden jukkadudeson Duudsonit-ryhmän jäsen 50 304
Jarno Laasala jarnodudeson Duudsonit-ryhmän jäsen 20 775
Riku Rantala rikurantala Madventures-mies 17 593
Arman Alizad titmeister Vaatturimestari 16 731
Rita Tainola RitaTainola Ilta-Sanomien erikoistoimittaja 5 010
Sonja Hämäläinen soikkuu Videobloggari, Youtube-tähti 5 239
Musiikki, elokuva Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Tom Fall TomFallMusic DJ-tuottaja, Lohja 11 541
Esa-Pekka Salonen esapekkasalonen Säveltäjä, kapellimestari 10 779
Maija Vilkkumaa maijavilkkumaa Laulaja 9 785
Redrama redrama Muusikko, hiphoppari, tuottaja 9 455
Olavi Uusivirta olaviuusivirta Muusikko, näyttelijä 6 785
Iiro Rantala iirorantala Muusikko, juontaja 6 445
Cristal Snow cristal_snow Muusikko 5 408
Kristiina Wheeler wheelah Muusikko 5 176
Tommy Lingren fathermetro Muusikko 4 503
Timo Vuorensola leonblank Elokuvaohjaaja 4 465
Tomi Saarinen tomisaarinen Musiikkipäällikkö, YleX-radiokanava 3 524
Elias Koskimies eliaskoskimies Elokuvaohjaaja 2 705
Olli Sulopuisto osulop Freelance-toimittaja, erikoisalana elokuvat ja tietotekniikka 2 504
Urheilu Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Esko Seppänen EskoSeppanen Urheilulehden ex-toimittaja 16 254
Ville Nieminen TampereenPoika Jääkiekkoilija 12 080
Oskari Saari OskariSaari F1-toimittaja ja -selostaja 10 610
Kiira Korpi kiirakorpi_fi taitoluistelija 11 295
Vesa Rantanen vrantanen Ilta-Sanomien ja Veikkaaja-lehden uutispäällikkö. 9 193
Aki Riihilahti akiriihilahti Jalkapalloilija 8 710
Juha Hiitelä jhiitela Veikkaaja-lehden NHL-kirjeenvaihtaja 8 063
Mika Salo realmikasalo Autourheilija 8 343
Mika Väyrynen MikaVayrynen4 Jalkapalloilija 8 064
Jari Porttila jariporttila Urheilutoimittaja 7 983
Mikko Ilonen MikkoIlonen Ammattilaisgolfari 7 229
Ville Lång lungiville Sulkapalloilija 7 086
Huumori Twitter-tunnus Kuka? Seuraajia
Lotta Backlund lottabacklund Koomikko, käsikirjoittaja, tv-tuottaja 11 801
Andre Wickström andrewickstroem Koomikko, näyttelijä 10 917
Tuomas Kyrö TuomasKyr Kirjailija 10 486
Pertti Jarla perttijarla Sarjakuvataiteilija 8 760

Keskustele uutisesta 34 kommenttia

Ensimmäistä kertaa on olemassa yksi paikka, joka voi helposti yhdistää kaikki maailman ihmiset. Tähän asti valtio, media ja muut viralliset tahot ovat voineet määritellä maailman. Nyt äänensä saa kuulumaan ihminen ja erityisen helposti Twitterissä. Luotatko sosiaalisen median luomaan informaatioon?

Siirry keskusteluun

Tuoreimmat aiheesta: Internet

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä