Katso, paljonko perusturvan korotus tuo työttömälle lisää
Hallitus pyrkii parantamaan perusturvan varassa olevien asemaa korottamalla työttömän peruspäivärahaa ja työmarkkinatukea sekä asumistuen tulorajoja sadalla eurolla kuukaudessa. 1.1.2012 voimaan astuva korotus sisältää indeksikorotuksen. Valtiovarainministeriön laskelmissa esimerkkitalouksien käteen jäävät tulot kasvavat muutamilla kymmenillä euroilla kuukaudessa.
Valtiovarainministeriön laskelma siitä, miten vuoden 2012 perusturvaparannus muuttaa erilaisten työmarkkinatukea saavien talouksien etuuksia sekä käteen jäävää tuloa: (Oletuksena on, että työmarkkinatuesta tehdään 20 prosentin ennakonpidätys. Sillä on merkitystä toimeentulotukea määrättäessä).
|
Etuuksien muutokset vuoden 2012 alusta |
Työmarkkina-tuki (brutto) |
Asumis-tuki |
Lapsi-lisä |
Toimeen-tulotuki |
Käteen jäävän tulon muutos |
|
Yksinasuva, asumismenot 300 €/kk |
100 € |
0 € |
- |
-36,40 € |
43,60 € |
|
Yksinasuva, asumismenot 500 €/kk |
100 € |
0 € |
- |
-54,80 € |
25,10 € |
|
Yhden lapsen yksinhuoltaja, asumismenot 400 €/kk |
100 € |
0 € |
0 € |
-37,20 € |
42,80 € |
|
Yhden lapsen yksinhuoltaja, asumismenot 600 €/kk |
100 € |
0 € |
0 € |
-37,20 € |
42,80 € |
|
Kaksi aikuista ja kaksi lasta, asumismenot 500 €/kk (yhteenlasketut etuudet) |
200 € |
0 € |
0 € |
-83,30 € |
76,70 € |
|
Kaksi aikuista ja kaksi lasta, asumismenot 800 €/kk (yhteenlasketut etuudet) |
200 € |
0 € |
0 € |
-83,30 € |
76,70 € |
Jos asumismenot eivät ole suuret, toimeentulotuen tarve poistuu perusturvan parannuksen jälkeen. Asumistuen tulorajojen korotuksen myötä asumistuki ei pienene, kun perusturva nousee.
Jos etuudensaaja saa toimeentulotukea sekä ennen korotuksia että niiden jälkeen, hänen käteen jäävä tulonsa kasvaa toimeentulotuen perusosan korotuksen verran. Hallituksen budjettiesityksessä toimeentulotuen perusosaa korotetaan 6 prosentilla ja yksinhuoltajien toimeentulotukea vielä 10 prosentilla.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Hyvinkään ampuja ihaili Saksan armeijaa ja sotapelejä
Facebook-suosikkeja: Airsoft-taistelupeli, armeijan varustekauppa ja muumit.
Katainen: Eutanasiasta käytävä vakava keskustelu
Pääministeri ei ota kantaan eutanasian puolesta tai vastaan. Hän ei pidä eutanasiaa puoluepoliittisena kysymyksenä eikä suostu tekemään asiasta esimerkiksi kokoomukselle puoluekannanottoa.
Kauppojen ovet pääosin säpissä helluntaina
Etelä-Karjalassa ja Kymenlaaksossa kaupat saavat olla auki poikkeusluvalla. Myös pienet päivittäistavarakaupat saavat pitää ovensa auki.
Hyvinkään ampujan motiivi yhä pimennossa
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat tänään koko päivän. Jutun tutkinnanjohtajan mukaan vangitsemisoikeuskäynti on todennäköisesti tiistaina.
Nuoret etsivät epätoivoisesti selitystä: "Miksi?"
Eteenpäin pääseminen vaatii syyn löytämisen. Nuoret haluavat kriisichatissa myös käytännön ohjeita, miten uhkatilanteessa toimitaan.
Hyvinkäällä kahden päivän suruliputus ampumistapauksen vuoksi
Hyvinkään kouluissa vietetään maanantaiaamuna hiljainen hetki. Kaupungintaloon avataan surukirja.
Teuraspuukon kylkiäisenä tuli sotalapsi
Lappu kaulaan, linja-autoon ja kohti tuntematonta. Kokkolalaisen Soini Kosken evakkotaival alkoi kuten niin monen muunkin suomalaisen sotalapsen. Ruotsissa käteen tarttui tuntematon nainen. Se oli Soinin mukaan hänen elämänsä lottovoitto.
Hyvinkään ampujan kuulustelut jatkuvat
Lähiaikoina poliisin on tarkoitus kutsua kuultaviksi myös ne paikallaolleet, joita ei vielä ole tavoitettu. Tähänastisten kuulustelujen perusteella ampumisten takana ei ole kiinniotetun epäillyn lisäksi muita, kertoo jutun tutkinnanjohtaja.
Hukkuneiksi epäiltyjä etsitään Naantalissa ja Kuopiossa
Naantalissa on kadonnut nuorukainen, joka oli hypännyt Kuparivuoren kalliolta mereen vahvasti päihtyneenä. Kuopiossa katosi lauantai-iltana noin 70-vuotias kalareissulla ollut mies.
SPR auttaa nuoria kaduilla, puhelimitse ja netissä
SPR auttaa nuoria viikonlopun ajan monin tavoin. Hyvinkään ampumavälikohtauksessa kuoli kaksi ihmistä.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.