Helsinki |

Kaupungin taidemuseon ja Guggenheim-museon toimintoja voisi yhdistää

Mikäli Guggenheim-museo päätetään perustaa Helsinkiin, voitaisiin se yhdistää Helsingin kaupungin taidemuseoon. Tätä mieltä on taidemuseon johtokunnan puheenjohtaja Veikko Halmetoja (vihr).

Guggenheim-säätiö selvittää parhaillaan museon perustamismahdollisuutta Helsinkiin. Myös kaupunginjohtaja Jussi Pajunen toi esille ajatuksen museoiden yhteistyön mahdollisuudesta tiistaina, jolloin selvitystyöstä kerrottiin julkisuudessa.

Halmetoja pitäisi museoiden ainakin jonkinasteista yhdistymistä kaupungin taidemuseon resurssien kannalta hyvänä asiana. Kaikilta osin toimintoja ei kuitenkaan voi hänen mukaansa yhdistää.

- Äkkiseltään en näe ongelmallisena tilojen, näyttelytoiminnan ja näyttelyhallinnon yhdistämistä. Tällä hetkellä Helsingin kaupungin taidemuseolla on silti paljon tehtäviä, jotka on vaikeampi kuvitella tämän museon yhteydessä toimiviksi. Taidemuseo esimerkiksi huolehtii Helsingin kaupungin julkisista taidehankinnoista. Ainakin sille toiminnalle pitää olla oma hallinnollinen elimensä, joka on riippumaton tästä museosta.

Lähteet:
YLE Helsinki

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Helsinki

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä