Kaupunginvaltuustojen kokouksia saatetaan jatkossa videoida Kymenlaaksossa
Pyhtäällä ja Haminassa käydään keskustelua siitä, toisiko valtuuston lähetysten videoiminen lisää avoimuutta kuntalaisten ja päättäjien välille.
Kymenlaaksossa halutaan tehdä kaupunginvaltuustojen päätöksenteosta avoimempaa. Esimerkiksi Pyhtäällä ja Haminassa käydään keskustelua siitä, pitäisikö valtuuston kokoukset näyttää suorina lähetyksinä kuntalaisille netistä tai televisiosta. Pyhtään, Haminan ja Kotkan valtuustojen puheenjohtajat suhtautuvat ajatukseen pääosin myönteisesti.
- Palveleehan se varmasti kuntalaisia, jos ei viitsi lähteä paikan päälle. Kuntalaiset näkevät sitten, että miten päätökset oikein syntyvät, kommentoi Pyhtään kunnanvaltuuston puheenjohtaja Osmo Kallio.
Kotkan valtuuston puheenjohtaja Markus Saastamoinen puolestaan näkee kokousten kuvaamisen sekä hyvänä että huonona asiana.
- Tietämys asioiden pohdiskelusta ja käsittelystä välittyy varmasti paremmin ihmisille. Kielteinen puoli on kuitenkin päättäjien sortuminen populismiin esimerkiksi vaalien yhteydessä ja se vaatii ihmisiltä ymmärrystä siitä, missä määrin puheenvuorot vaikuttavat lopulliseen päätökseen jostakin asiasta, Saastamoinen arvioi.
Kuntalaiset näkevät sitten, että miten päätökset oikein syntyvät.
Kuntaliiton johtavan lakimiehen Heikki Harjulan mukaan valtuustojen kokousten tallentamisesta ei ole mitään yleisiä sääntöjä, vaan jokainen kunta ratkaisee tahollaan, miten toimii.
Helsingissä kaupunginvaltuuston kokoukset on kuvattu ja näytetty suorana netissä ja televisiossa jo parin vuoden ajan.
