Kävelevä ja pyöräilevä koulubussi parantaa turvallisuutta
Helsingin Käpylän koulussa edistetään oppilaiden koulumatkan turvallisuutta kävelevien ja pyöräilevien koulubussien avulla. Helsingissä, Espoossa ja Vantaalla lähes 11 000 ensimmäisen luokan oppilasta aloittaa tänään koulutaipaleensa.
Kävelevässä ja pyöräilevässä koulubussissa samalta suunnalta tulevat oppilaat saapuvat yhdessä kouluun ryhmää johtavan aikuisen kanssa. Kansainvälinen konsepti rantautui Suomeen viime vuonna osana opetus- ja kulttuuriministeriön Liikkuva koulu -hanketta. Maailmalla käveleviä ja pyöräileviä koulubusseja on johdettu jo 20 vuoden ajan.
- Koulubussit liikkuvat ennalta sovitun reitin ja aikataulun mukaan. Tällä reitillä on pysäkkejä, mistä kuka tahansa voi liittyä yhteiseen matkan tekoon. Esimerkiksi saman naapuruston vanhemmat voivat sopia keskenään vuorot, jolloin lapsia viedään yhteisesti kouluun, Hankkeen toteuttavan Pyöräilykuntien verkoston projektipäällikkö Petteri Nisula kertoo.
Vanhempia kaivataan koulubussien vetäjiksi
Suomessa projekti aloitettiin viime vuonna kymmenessä koulussa. Tänä vuonna toimintaa on tarkoitus laajentaa. Haasteita oli kuitenkin jo viime vuonna.
- Käpylässä koulu ja Käpylän yhdyskuntaklubi olivat viime vuonna aktiivisesti toiminnassa mukana. Toiminta kuitenkin hiipui pian. Olisi mainiota, kun saataisiin vanhempia vetämään busseja. Käpylässä on hyvät edellytykset tälle toiminnalle, sillä siellä on haastava liikenneympäristö, mutta myös tarvittavaa yhteisöllisyyttä.
Vihdissä taas on suunniteltu, että eläkeläiset alkaisivat vetää koulubusseja.
Kävelevät ja pyöräilevät koulubussit parantavat turvallisuutta koulujen ympäristössä, sillä autoliikenne kouluteillä vähenee. Koulubussit lisäävät myös yhteisöllisyyttä ja ovat mainio tapa aikuisille tutustua oman lapsen kavereihin, Petteri Nisula toteaa.
- Tämä lisää lasten liikkumista, vähentää kasvihuonekaasupäästöjä, ja on mitä mainiointa liikenneturvallisuuskasvatusta aidossa ympäristössä.
Tuoreimmat aiheesta: Helsinki
Veolian bussinkuljettajat jatkavat protestia maanantaina
Veolian Vantaan varikon kuljettajat ovat olleet poissa bussin ratista melkein viikon. Kuljettajien työnseisaus alkoi tiistaiaamuna.
Pelialan parhaat ja suuret haluavat Suomeen
Peliala työllistää Suomessa jo yhtä paljon ulkomaalaisia suhteessa kokoonsa kuin siivousala. Kiinnostus Suomeen on pelialalla nyt niin suurta, että myös ulkomaiset pelifirmat haluavat perustaa sivutoimistoja Helsinkiin.
Sauna paloi Tuusulassa
Rivitalon sauna tuhoutui täysin tulipalossa, mutta henkilövahinkoja ei tullut.
Vesi poikki Vantaalla
Perjantaina vesi katkesi Rekolantiellä ja lauantaina Laurintiellä. Korjaustyöt ovat meneillään. Lisäksi yksi putki vuotaa Kytötiellä, Laurantien ja Lehmipolun kohdalla.
Merituulipuiston kohtalo ympäristöministeriön käsissä
Inkoon ja Raaseporin merituulivoimaloiden rakentaminen on päätynyt ympäristöministeriön käsittelyyn. Vuosia alueelle haviteltu kymmenien voimaloiden kokonaisuus ei ole herättänyt innostusta kunnissa. Tuulivoimayritys vaatii nyt ministeriöltä pakkotoimia hankkeen toteuttamiseksi.
Veolian bussinkuljettajien työnseisaus jatkuu viikonloppuna
Tiistaina työpaikoiltaan ulosmarssineet Vantaan varikon kuljettajat ovat tyytymättömiä uuteen työvuorokiertoon. Asiasta on yritetty neuvotella koko viikon, mutta sopua ei ole saatu aikaan.
Erilaisessa mielenosoituksessa kiitetään maita hyvistä asioista
Hyvänmielenosoituksessa kierretään suurlähetystöissä kiittämässä hyvistä keksinnöistä. Tapahtuma keräsi viime vuonna paikalle yli 300 ihmistä.
Yhdeksäs Ravintolapäivä houkuttelee herkkujen ystäviä
Tänään lauantaina järjestettävään Ravintolapäivään on ilmoittautunut jo yli 1 500 erilaista pop-up-ravintolaa eri puolilla maailmaa.
Jakomäentiellä asuntopalo - liekit löivät parvekkeelta
Pelastuslaitos on sammuttanut tulen asunnon parvekkeelta. Tuli levisi parvekkeen kattorakenteisiin ja levitti savua sisälle asuntoon, mutta henkilövahinkoja ei tapahtunut.
Tahko avasi kauden voitokkaasti tuomarivirheestä huolimatta
Toisen jakson tuomarivirhe oli pilata Hyvinkään Tahkon sarja-avauksen uudistetussa Pihkalassa.
