Kehuminen parantaa seksuaalista itsetuntoa
Lähes jokainen pariskunta kohtaa jossain vaiheessa yhteiseloa tilanteen, jossa toinen osapuoli ei halua seksiä yhtä paljon kuin toinen. Tilanne voi mennä ohi nopeasti, mutta pitkittyessään se aiheuttaa painetta suhteelle.
Väestöliiton kliinisen seksologin Tarja Sandberg kehottaa tarttumaan ongelmaan nopeasti.
- Jos kumppani vain ymmärtää tilannetta, hän tavallaan pitää ongelmaa yllä. Omat tunteet kannattaa tuoda julki, kertoa, miltä tuntuu, kun tulee torjutuksi. Sen jälkeen voi lähteä tukemaan puolisoa, tästä tilanteesta selvitään yhdessä, Sandberg kannustaa.
Halun puute on naisilla huomattavasti yleisempi ongelma kuin miehillä. Väestöliiton tutkimusprofessori Osmo Kontula kehottaakin miehiä huomioimaan naisiaan.
- Tiedosta, mitä miehenä voit tehdä asialle. Annanko positiivista palautetta? Milloin olen viimeksi kertonut hänelle, että hän on kaunis ja haluttava ja miltä hänen tekemänsä asiat minusta tuntuvat. Jo tällaiset asiat alkavat rakentaa naisen seksuaalista itsetuntoa, joka on usein halun puutteen taustalla.
Jokainen on vastuussa omasta seksuaalisuudestaan
Seksuaalisuus on kuitenkin hyvin henkilökohtainen asia. Kukaan ei voi palauttaa toisen haluja, jos itse ei asialle tee mitään. Sandbergin mielestä omasta itsestä aloittaminen on tärkeää.
- Käy läpi, miten tähän on tultu. Kun olet löytänyt kohdat, mitä elämässä on tapahtunut ja mitä siitä on seurannut, lähde muuttamaan tapaasi kommunikoida ja ole tietoisempi, mitä tunteita ja ajatuksia seksistä herää.
Joskus ongelma ei lähde avautumaan pariskunnan yrityksestä huolimatta. Seksuaalineuvojat auttavat juuri tällaisissa asioissa. Seksuaaliterapian ja -neuvonnan tarve ja tarjonta eivät kuitenkaan kohtaa.
- Yksinäisyyden tunne ja häpeä estävät hakeutumasta avun piiriin. Ongelmaa vähätellään ja ajatellaan, että olemme ainoita tämän ongelman kanssa.
Taakasta tukipilariksi
Seksuaalisen halun puute ei ole kuitenkaan ainutkertainen ongelma.
- Ihmiset voivat ajatella, että naapureille menee tosi hyvin ja siellä on kovaa ilotulitusta sängyssä, vaikka varmasti kaikilla näitä ongelmia on joskus ollut, Sandberg lohduttaa.
Kun ongelman tiedostaa ja siitä uskaltaa puhua, voi se helpottaa.
- Parhaimmillaan seksistä tulee asia, joka ei ole taakkana parisuhteelle, vaan kannattelee sitä, Sandberg sanoo.
Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa
Dosentti Bäckman syyttää Tampereen kaupunkia syrjinnästä
Dosentti Johan Bäckman on tehnyt Pirkanmaan poliisille tutkintapyynnön Tampereen kaupungin toimista. Venäjän uudet arvot -konferenssin pitäminen pääkirjasto Metsossa kiellettiin. Suomi-Venäjä -seura peruutti myös konferenssiin liittyvän Stalin-tilaisuuden Lenin-museolla.
"Haaveena olisi jäädä Thaimaahan"
Thaimaan Hua Hin on Pattayan ohella suomalaiseläkeläisten suosikkipaikkoja Thaimaassa. Hua Hinin Suomi-seuran arvion mukaan yli puoli vuotta paikassa oleskelevia eläkeläisiä on 300-400. Määrä on kasvanut vuosi vuodelta.
Pietarsaaren lukiokiista lähtöruutuun
Vieläkään ei tiedetä, missä suomenkieliset lukiolaiset aloittavat koulunsa syksyllä. Poliitikkojen valta- ja kielitaistelun aiheuttama epävarmuus haittaa koulutyötä. Ratkaisua haetaan torstaina.
Talvivaaran jätevesi muuttui oranssiksi - juoksutus keskeytetty
Talvivaara joutui keskeyttämään etelän suunnan jätevesijuoksutuksen tänään. Häiriö raudansaostuksessa muutti jäteveden värin oranssiksi kilometrien matkalta.
Poliisi epäilee rikosta Mätäjoen myrkkyvuodossa
Helsingin poliisi on aloittanut tutkinnan Helsingin Mätäjoessa maanantaina havaitusta liuotinvuodosta.
Ajankohtaisen kakkosen 3D-tulostettu ase lähtee Lontoon tiedemuseoon
Ajankohtaisen kakkosen testaaman 3D-pistoolin jäänteet lähtevät lontoolaisen tiedemuseon näyttelyyn. Eduskunnassa asetesti herätti ristiriitaisia tunteita.
Osuuskaupan edustajisto houkuttaa kuntapoliitikkoja
Kymmenet valtuutetut tavoittelevat paikkaa Kymen Seudun Osuuskaupan edustajistossa. Haminalaiset ehdokkaat uskovat, että ristiriitatilanteita tulee eteen aniharvoin.
Sota-ajan aineistojen kunnostaminen jatkuu Mikkelissä
Pääesikunta, Suomen Elinkeinoelämän Keskusarkisto ja Kansallisarkisto ovat sopineet, että vuonna 2008 alkanutta projektia jatketaan vuoden 2015 loppuun asti.
Maavoimilla uusi tapa taistella
Puolustusvoimissa on toteutettu rauhanajan suurin maavoimia koskeva muutos, uudistettu taistelutapa.
Onko tämä rypsin ja rapsin viimeinen vuosi?
Keltaisena aaltoileva kukkameri ei välttämättä korista tienvarsia enää ensi vuonna. EU kielsi torjunta-aineet, joita käytetään nimenomaan öljykasvien tuholaisten torjuntaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.