Kotimaa |

Keitä rapusi eettisesti

Tänään tiistaina alkava ravustuskausi saa monet herkuttelemaan rapuaterioiden äärellä. Monen suomalaisen ravunkeittotaidoissa on kuitenkin edelleen parannettavaa.

Kuva: YLE

Ylen Aamu-TV:ssä vieraillut keittiöpäällikkö Aleksi Malkamäki suosittelee, että eläviä rapuja ei heitettäisi suoraan kuumaan keitinveteen.

- Ravut olisi ensiksi hyvä turruttaa lämpimän veden alla, jotta ne eivät saa sokkia. Muuten rapujen sakset irtoavat helposti, ja tulee ruman näköisiä rapuja vadille. Tämä on eettisempikin tapa keittää rapuja, Malkamäki sanoo.

Jos rapujen syönnissä haluaa erityisesti korostaa eettisyyttä, saksiniekat on mahdollista keittää kuolleinakin. Vaikka Malkamäki suosittelee, että ravut keitetään elävinä, ei kuolleiden rapujen keittämiselle ole esteitä.

- Kuolleita rapuja voi keittää. Ne ovat vain luuloharhoja, joiden mukaan rapu myrkyttyy, kun se kuolee, Malkamäki tähdentää.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kotimaa

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä