Perämeri |

Kemi näytti kuntaliitokselle vihreää valoa

Kemin kaupunginvaltuusto hyväksyi kuntajakoselvittäjän esityksen viiden kunnan liitoksesta äänin 27-16. Kemi oli ainoa, joka kannatti liitosta selvin luvuin.

Kemin kaupunginvaltuusto kuntaliitoskokouksessa
Kemin kaupunginvaltuusto oli ainoa, joka asettui viiden kunnan kuntaliitoksen kannalle. Kuva: YLE / Antti Hämäläinen

Kemin kaupunginjohtaja Ossi Repo oli heti äänestyksen jälkeen tyytyväinen siihen, että kemiläiset valtuutetut olivat suurkunnan kannalla, mutta pettynyt muiden neljän kunnan vastustukseen.

- Yhdessä suunnitellut hankkeet pitäisi kyetä viemään loppuun asti. Näissä kunnissa on vuosien varrella esitetty useita kehittämishankkeita ja laitaa lukien ne ovat kariutuneet, Repo toteaa.



Revon mukaan päätös kuntaliitoksen hylkäämisestä kielii merkittävästä luottamuspulasta Meri-Lapin kuntien välillä.

- Ohjausryhmä on työskennellyt yhdeksän kuukautta kuntaliitoksen parissa. Ohjausryhmän esitys oli käytännössä lähes yhtenäinen, mutta vain Kemi vei sen loppuun, joten kyllä tämä kuvaa tämän hetkistä tilannetta. Hänen mukaansa Meri-Lapin kunnissa ei osata katsoa riittävän pitkälle tulevaisuuteen.

- Kyllä tämä kielii näköalattomuudesta. Meille on tarjottu maakuntakeskuksen roolia ja se ei kelpaa. Se rooli on välttämätön, jos haluamme olla kehityksen tiellä, Repo uskoo.

Kuntaliitoksen ohjausryhmä kokoontuu pohtimaan heti keskiviikkoaamuna kuntaliitoksen kaatumista ja sitä, miten tästä jatketaan eteenpäin.

Parissa Kemin kaupunginvaltuutettujen puheenvuorossa nousi esille se, että he pitävät Kemiä merkittävänä palvelujen tuottajana koko Meri-Lapin alueella. Kun kuntaliitos ei toteudu, niin pitäisikö Kemissä ottaa käyttöön eri hinnoitte kemiläisille ja ei-kemiläisille?

Kaupunginjohtaja Ossi Repo ei lämpene ajatukselle vaan uskoo, että olisi parempi tuottaa yhdessä palvelut, joita koko seutukunta käyttää.







Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Perämeri

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä