Kemijärven kaupunginjohtajaa uhkaa potkut?
Kemijärvellä on pantu vireille prosessi kaupunginjohtaja Olli-Pekka Salmisen irtisanomiseksi. Kaupunginvaltuuston kokouksessa tehtiin maanantaina aloite, jossa vaaditaan tilapäisen valiokunnan asettamista kaupunginjohtajan irtisanomiseksi.
Aloitteen valiokunnan perustamiseksi on allekirjoittanut 15 Kemijärven kaupungivaltuutettua. Allekirjoittaneet perustelevat valiokunnan perustamista kaupunginjohtajaan kohdistuvalla luottamuspulalla. Valiokunta tutkisi asiaa ja antaisi siitä lasuntoja.
Kemijärven kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Jarkko Kotilaine (vas) ei osaa vielä arvioida valiokunnan tarkkaa koostumusta.
- Se voi koostua valtuutetuista ja varavaltuutetuista. Asian puolestapuhujista ja asian vastustajista yhtä lailla, Kotilaine valaisee.
Valtuusto voi irtisanoa kaupunginjohtajan luottamuspulan vuoksi, jos valiokunnan esitystä kannattaa kaksi kolmasosaa valtuutetuista.
Valtuuston toinen varapuheenjohtaja Kaarlo Jankkila (kesk) sanoo, että asia etenee seuraavaksi kaupunginhallitukseen ja voi olla esillä siellä jo ensi maanantaina. Valiokunnan perustamisesta päättää kaupunginvaltuusto kaupunginhallituksen esityksen pohjalta. Valtuusto ei enää kokousta tänä kesänä, mutta se voi kokoontua ylimääräisenä kesäaikaan valtuuston puheenjohtajan pyynnöstä.
Aloitteen allekirjoittaneet valtuutetut:
Markku Harju (sdp)
Juha Pikkarainen (vas)
Lea Soppela (kesk)
Lasse Ketonen (kok)
Antti Kerkelä (kesk)
Mauno Kerkelä (kesk)
Lauri Luttinen (vas)
Kauko Pääkkö (vas)
Eeva Moilanen (kesk)
Pertti Poropudas (kok)
Kaisa Ojala (kok)
Markku Helisten (sdp)
Hannu Vihriälä (kesk)
Onni Juujärvi (kesk)
Veera Pikkarainen (vas)
Tuoreimmat aiheesta: Lappi
Luonnonlohen kalastajahinta laski reilusti
Luonnonlohen kalastajahinta laski reilun kolmanneksen viime vuonna, kerrotaan riista- ja kalatalouden tutkimuslaitoksesta.
Vesi kannattaa keittää Kittilän Kaukosessa
Kittilän Kaukosen vedenottamon alueella pyydetään varautumaan vesijohtoveden keittämiseen tällä hetkellä.
Puolustusvaliokunta vierailee Lapissa
Keskiviikkona ja torstaina Lapissa vieraileva eduskunnan puolutustusvaliokunta tutustuu muun muassa Rovajärven maavoimien vaikuttamisharjoitukseen.
HS: Lapin liiton kehittämisjohtaja vasemmistoliiton puoluesihteerikisaan
Lapin liiton vt. kehittämisjohtaja Marko Varajärvi on mukana vasemmistoliiton puoluesihteerikisassa, kertoo Helsingin Sanomat.
Kaatopaikalle murtauduttiin Muoniossa
Varkaat murtautuivat aidatulle alueelle Muonion hyötyjäteasemalla Pietarisenvaarassa viikonlopun aikana.
Ekokokin grillissä paistuvat ötökkäpihvit
Rovaniemeläinen Ossi-Matti Laaksamo kasvattaa ravinnokseen proteiinipitoisia jamaikankenttäsirkkoja. Nopeasti kasvavat ja helppohoitoiset sirkat voi jauhaa vaikkapa pihviainekseksi.
Tuli vei liiterin, varaston ja poltti pari hehtaaria maata Ranualla
Kuivassa kangasmaastossa syttynyt maastopalo tuhosi liiterin ja varaston Ranualla.
Talvivaaran jätevesi muuttui oranssiksi - juoksutus keskeytetty
Talvivaara joutui keskeyttämään etelän suunnan jätevesijuoksutuksen tänään. Häiriö raudansaostuksessa muutti jäteveden värin oranssiksi kilometrien matkalta.
Maavoimilla uusi tapa taistella
Puolustusvoimissa on toteutettu rauhanajan suurin maavoimia koskeva muutos, uudistettu taistelutapa.
Suhangon kaivostie saamassa valtion rahaa
Suhangon kaivoshanke Ranualla on saamassa rahoitusta valtiolta.

Kommentoi aihetta
(10 kommenttia)
Kirjoita uusi kommenttiKiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
seuraava kuka
Ilmoita asiattomasta kommentistaEikös siellä Kemijärvellä ole ollut luottamuspulaa ennenkin ja ainakin kovin tietäväisiä ovat mitä muiden pitäisi tehdä vaikkapa miten toiset voivat hoitaa yritystoimintaa kannattavasti. Ja itse toitaan vain erottamalla henkilöitä.
hävetkää
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä meni luottamus noihin allekirjoittaneisiin, jos sitä koskaan on ollutkaan.
mie
Ilmoita asiattomasta kommentistaVoi teitä kemijärven luottohenkilöitä! Eikö ole muuta tekemistä kuin tämä ikuinen ajojahti? Miksi palkkasitte Salmisen, jos hän on niin epäluotettava? Löytyykö ketään, joka teille välttäis? Se joka on menettänyt luottamuksensa tässä jupakassa olette te itte. Kattokaappa seuraavissa vaaleissa! Fy faaaan!
Kuntaliitosten aika
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä nämä pikku kylät kaipaavat tuuletusta päättäjiin ja sii-
hen on oikea ratkaisu kuntauudistus. Itä-Lapin uuteen kuntaan
uusi kunnanjohto ja muutenklin samalla on syytä vaihtaa pääl-
likkötasoa osaavimpiin. Nykyisin Kemijärvi toimii kuin kylä-
seura ja aika kuluu lähinnä riitelyyn vallasta.
Ukkeli
Ilmoita asiattomasta kommentistaKetkähän on niin pölöjiä,että haluaisivat tuommoseen kuntaan liittyä?
Kotikaupunki
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä sieltä joutaa koko 50+ ikäinen kaupungin valtuusto vaihtoon,eikä itse johtaja.
No jaa
Ilmoita asiattomasta kommentistaKyllä Itä-Lapin kuntakin kelpaisi, kunhan tulisi varmuus että kukaan Kemijärven luottamushenkilö, valtuutettu tms. ei tule uuteen kuntaan mukana. Luoja varjele meitä noilta!
kukaminä
Ilmoita asiattomasta kommentistaKemijärveä ei mikään kunta HALUA SAMAAN PÖYTÄÄN KUNTANEUVOTTELUISSA. Sisäsyntyinen seka siitos koko kunta.
Pois muuttanut
Ilmoita asiattomasta kommentistaKemijärveltä on lähes kaikki pois muuttaneet, mutta riitely on kyllä jäänyt.
Tuk
Ilmoita asiattomasta kommentistaIhan oikeasti - ei muuta ku lisää Kemijärveltä positiivisia yhteisen edun ja tavoitteiden täyttymisen eteen tehtäviä tekemisiä - ensin valitaan . . . ja sitten ruvetaan "kärvistään" ulos. Uskottavaa luottamusmiesten toimintaa. Kemijärvellä on aina jotenkin niinku saneltu kaikille tekeminen? Ja jos se tapahdu - niin?