Keskusta ja SDP selittivät tappioitaan heikolla äänestysinnolla
Keskusta ja sosiaalidemokraatit selittivät huonoa vaalitulostaan alhaisella äänestysprosentilla, kun kolmen suurimman puolueen puoluesihteerit arvioivat eurovaalien tulosta YLEn Aamu-tv:ssä maanantaina.
Myös kokoomus jäi neljän paikan tavoitteestaan. Puoluesihteeri Taru Tujunen ei kuitenkin hyväksynyt arviota, että puolue olisi kärsinyt tappion.
- Kokoomus on Suomen suurin puolue. Sitä ei voi kyllä tappioksi kääntää. Mutta yksi paikka meni, ja nyt täytyy pohtia mistä se johtuu, Tujunen arvioi.
Kolmen puoluesihteerin mielestä vaalitulos ei vienyt heidän luottamustaan.
Demarit tähtää eduskuntavaaleihin
Sosiaalidemokraattien Korhonen ei kiertele puolueen laskusuhdannetta.
- Tässä oli nyt kolmannet vaalit peräkkäin, joissa olemme menettäneet kannatusta meille vahvoilla alueilla Kymessä ja etelän suurissa kaupunkikeskuksissa, hän myönsi.
Jutta Urpilaisen johdolla vuoden tarponeet demarit yrittävät saada väkensä liikkeelle ennen seuraavia eduskuntavaaleja. Korhosen mukaan uusi puoluejohto on alun perinkin tähdännyt vuoden 2011 eduskuntavaaleihin.
- Mitä tulee uuden puoluejohdon asemaan, siitä päättää puoluekokous, Korhonen sanoi.
Keskusta ei syytä Vanhasta
Keskustan puoluesihteeri Jarmo Korhonen syyttää tappiosta maaseudun heikkoa äänestysintoa.
- Helsingissä äänesti yli 50 prosenttia, mutta Itä-Suomessa äänestysprosentti jäi hiukan yli kolmenkymmenen, hän laskee.
Korhosen mukaan syy keskustaväen heikkoon liikkumiseen oli koko puolueessa. Korhonen jätti kuitenkin vastaamatta kysymykseen, onko puolueen puheenjohtajan Matti Vanhasen asema heikentynyt vaalitappion vuoksi.
Sunnuntai-iltana puolueen konkari, ulkomaankauppa- ja kehitysministeri Paavo Väyrynen katsoi vaalituloksen olevan kelvollinen ja pääministeri Matti Vanhasen ansaitsevan täyden tuen.
Koko maassa äänestysprosentti oli 40,3 prosenttia. Alhaisin äänestysprosentti oli Pohjois-Karjalassa, jossa jäätiin 33,7 prosenttiin.
Tuoreimmat aiheesta: Talous
Uusi demokratia ohitti Syrizan kannatusmittauksissa
Viiden kannatusmittauksen mukaan säästöpakettia tukevan Uuden demokratian kannatus on 25,6 - 27,7 prosenttia ja säästöohjelmaa vastustavan Syrizan 20,1 - 26,0 prosenttia.
Espanjan ongelmapankki tarvitsee yli tuplaten enemmän valtiontukea
Bankian yhä pahenevat ongelmat antavat ikävän signaalin Espanjan pankkien tilasta. Pankki oikaisi myös viime vuoden tulostietojaan: reilun 300 miljoonan euron voiton sijasta Bankia tekikin kolme miljardia euroa tappiota.
UPM löysi saksalaisostajan Albbruckin paperitehtaalle
UPM sulki kannattamattoman Albbruckin paperitehtaan tammikuussa. Nyt tehtaalle on löytynyt ostaja Saksasta.
EU vie Argentiinan WTO:n tutkittavaksi
EU:n mukaan Argentiinan tuontilisenssijärjestelmä on kansainvälisen kaupan sääntöjen vastainen ja haittaa EU:n vientiä. EU:n lisäksi 19 muuta maata on huolestunut rajoituksista.
Finnairin ja SLSY:n neuvonpito venyy ensi viikkoon
Finnairin sekä lentoemäntien ja stuerttien neuvottelut ovat tältä viikolta päättyneet tuloksettomina. Ensi viikolla yritetään taas sopia työntekijöiden siirrosta uuteen yhteisyritykseen.
Sunny Car Center maksaa yli 8 miljoonaa Kirstulan maasta
Hämeenlinna myy maa-alueen suunnitellulle autokauppakeskukselle miljoonakaupalla. Maakauppa kertoo toteuttajien uskosta suurhankkeen onnistumiseen. Keskus valmistuu aikataulussa, vakuuttaa toimitusjohtaja.
Malmikaivostoiminta polkaistiin Polvijärvellä ja Kaavilla
Australialaisyhtiö louhii Polvijärvellä maa-ainesta, josta rikastetaan Kaavilla kuparia, kultaa ja sinkkiä. Elinkeinoministeri sanoo korostavansa kaivosyhtiölle Suomen ympäristövaatimustasoa.
Johtajan keskipalkka lähes 10 miljoonaa dollaria Yhdysvalloissa
AP:n selvityksen mukaan keskimääräinen amerikkalainen toimitusjohtaja ansaitsi 9,6 miljoonaa dollaria eli 7,6 miljoonaa euroa viime vuonna. Uusi laki antaa osakkeenomistajan torpata palkankorotukset.
Väitös: Sijoittaminen nostaa itsetuntoa
Sijoittaja ei hae ainoastaan korkeinta mahdollista rahallista tuottoa. Voitoiksi lasketaan myös hauska ajanviete ja itsetunnon kohoaminen onnistuneiden sijoitusten myötä, todetaan tuoreessa väitöksessä.
Finanssialan fuusiossa syntyi LähiTapiola
Uusi yhtiö kertoi nimensä perjantaina. Lähivakuutuksen ja Tapiolan yhdistymisessä syntyy 4 000 työntekijän finanssikonserni.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.