Häme |

Keskustele: Saako Suomessa ruokakorin hinnalle vastinetta?

Ruokakori ja jauhelihapakkauksia kylmätiskillä
Kuva: Yle

Mitä mieltä olet ruoan hinta-laatu-suhteesta?

Mikä tuote tai raaka-aine jää sinulta ostamatta hinnan tai laatuongelmien takia?

Onko elintarvikkeet Suomessa ylipäätään puhtaita, kunnollisia ja terveellisiä?

Vastaa päivän kysymykseen kommentti-kenttään. Aiheesta keskustellaan Radio Hämeen lähetyksessä kello 13.15, tuolloin voit myös soittaa mielipiteesi suoraan lähetykseen, numeroon (03) 612 1012.

Kommentoi aihetta

(7 kommenttia)

Kirjoita uusi kommentti

Kirjoita kommentti

Käytäthän nimimerkkiä. Emme julkaise nimellä kirjoitettuja viestejä.

Pysythän aiheessa. Vain aiheeseen liittyvät viestit julkaistaan.

Viestisi luetaan toimituksessa ennen sen julkaisemista. Haluamme tarjota sinulle mahdollisuuden hyvin perusteltuun, laadukkaaseen ja moniääniseen keskusteluun. Tarkemmat pelisäännöt voit lukea tästä linkistä.

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.

Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.


Jousinainen

Ilmoita asiattomasta kommentista

Luotan suomalaiseen ruokaan. Kaupasssa pitää vain olla tarkka ja tehdä ostokset suunnitellusti.Valittuja raaka-aineita pitäisi käyttää muunnellen ja valmistaa kerralla useampaa ruokalajia. Itse valmistaen säästää ja tarjoukset täytyy hyödyntää.


hinnan mukaan valitseva

Ilmoita asiattomasta kommentista

Yleisesti ottaen ovat kai puhtaita ja kunnollisia. Mutta ei se mitenkään täysin varmaa ole kun suomalaisia tuotteita valvotaan pääasiassa vain valmistajien toimesta.

Hinta ja laatu ei mitenkää kulje käsikädessä, hinnan määrää usein mainoskulut ja pakkauksen värikkyys.

Ulkomaalaisilla tuotteillakin elää hyvin ja vanhaksi, se on itse koettu.


kyllästynyt

Ilmoita asiattomasta kommentista

Eipä tämäkään tullut yllätyksenä minulle. Nykyään tehdään niin paljon p****** maailmaan ja sitten ihmetellään kun maapallo hukkuu sontaan. Olen huomannut ettei välttämättä rahallakaan saa hyvää. 10-20 vuotta sitgten sai vielä hyvää tavaraa ja halvalla. Tähän on tultu ikävä kyllä kaikkien täytyy saada mahdollisimman suuret voitot


Partamooses

Ilmoita asiattomasta kommentista

Suomi on EU:n kallein maa viimeisimpien taloustutkimusten mukaan, joten kysymys on irrelevantti.

Suomalaiset maksavat ruotsalaisesta tuontisähköstäkin viisinkertaisen hinnan ruotsalaisiin verrattuna. Eikö tämä jo kerro, että jotain on pahasti vialla?


Kurmelo

Ilmoita asiattomasta kommentista

Nykyään 95% ruokakaupan tavaroista on yhtä ja samaa pitkälle prosessoitua mössöä, jota ei voi parhaalla tahdollakaan kutsua ruoaksi saati edes ihmisravinnoksi kelpaavaksi. Nuo loput sitten tuntuvat olevan vähän sitä sun tätä kalliilla hinnalla, koska hyvää ja halpaa kun ei ole olemassakaan.

Onneksi on oma kasvihuone, joka tuottaa ympärivuotisesti takuutuoreita hedelmiä ja kasviksia. Lihat, sen harvan kerran kun niitä tulee syötyä, joutuu vielä ostamaan kaupasta. Varsinkin jauhelihan laadussa on toivomisen varaa, liikaa on tullut nähtyä näitä kerran pari verellä ja vissyllä elvytettyjä tapauksia.

Lopun kaiken: laatua ei voi odottaa, ellei ole valmis maksamaan itseänsä kipeäksi.


mattiturusta

Ilmoita asiattomasta kommentista

Jätän marinoidut aina hyllyyn. Ne ovat petosta. anha liha suikaloidaan ja "hunnutetaan" punaisella sotkulla.

Ostan lihan kokonaisena. jauhelihaan kauppias kätkee vanhat , myymättömät jauhelihat ja jopa metwurstin kannat ja tietenkin pihvien putsausjämät.

En osta norjalaista "lohta". Siinä on antibiootteja vaikka Pihtiputaan muorillekin. Ei hänen tarvitse ostaa lääkkeitä, kun ne tulevat kaupan päälle K- ja S-kaupasta.

Tuoreimmat aiheesta: Häme

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä