Kiina otti käyttöön ensimmäisen lentotukialuksensa
Neuvostoliittolaisesta aluksesta remontoitu lentotukialus luovutettiin laivastolle Dalianissa Liaoningin maakunnassa.
Kiina on ottanut virallisesti käyttöön ensimmäisen lentotukialuksensa. Alus luovutettiin laivastolle Dalianissa Liaoningin maakunnassa.
Kiina ilmoitti kaksi päivää sitten, että vanhasta neuvostoaluksesta remontoitu lentotukialus on valmistunut kymmenvuotisen remontin jälkeen.
Kiinan puolustusministeriön mukaan alus nostaa Kiinan laivaston toiminnallista vahvuutta ja auttaa maata tehokkaasti suojelemaan suvereenisuuttaan, turvallisuuttaan ja etujaan.
Tarkkailijat kuitenkin arvioivat, että ainakin toistaiseksi aluksen rooli rajoittuu lähinnä koulutukseen ja testaukseen. Kestänee vielä jonkin aikaa ennen kuin alus on taisteluvalmiudessa asianmukaisine lentokoneineen.
Kiina osti 300-metrisen aluksen vuonna 1998 Ukrainasta. Sen rakennustyöt alkoivat vuonna 2002. Alus on nimetty Liaoningiksi kotimaakuntansa mukaan.
Alus otettiin käyttöön samaan aikaan, kun Kiinan ja Japanin kiistely Senkakun eli Diaoyun saariryhmästä on kiristynyt. Ilmoitusta aluksen käyttöönotosta on kuitenkin odotettu pitkään, eivätkä tarkkailijat katso sillä olevan suoraa yhteyttä tuoreeseen kiistaan.
Aluksen käyttöönotto saattaa on saatettu ajoittaa lähelle Kiinan kommunistisen puolueen puoluekokousta, jossa maan johto uusiutuu.
Kiina on viimeinen YK:n turvallisuusneuvoston pysyvistä jäsenmaista, joka ottaa käyttöön lentotukialuksen.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Tuhoisa linja-autopalo Pakistanissa - 16 lasta kuoli
Tulen arvellaan saaneen alkunsa kipinästä, kun kuljettaja oli vaihtamassa autoa kaasukäytöstä bensiinikäytöllle.
Toronton kaupunginjohtajan väitetään polttavan videolla crackia
Monien näkemällä videolla kapunginjohtaja Rob Fordin näköisen miehen kerrotaan polttavan crackia. Ford sanoo, ettei käytä crackia.
Vaaleanpunaiset ilmapallot valloittivat Afganistanin pääkaupungin
Noin sata vapaaehtoista ryhtyi jakamaan kaupungin keskustassa palloja aamuseitsemältä. Tempauksella haluttiin tuoda iloa ja luovuutta väkivallasta kärsineeseen kaupunkiin.
Tutkimus: Saippuaoopperoiden hahmoilla on huonot elämäntavat
Liverpoolin yliopiston seurannassa muun muassa Emmerdalen hahmojen todettiin viettävän liikaa aikaa pubissa, välttelevän liikuntaa ja syövän epäterveellisesti.
Norjan tulvista jo yli 20 miljoonan euron tuhot
Tulvivien järvien vedenpinnan pelätään nousevan vielä jopa metrin.
Chile sakottaa kanadalaista kultakaivosjättiä
Maailman suurin kullantuottaja Barrick Gold joutuu maksamaan runsaan 12 miljoonan euron sakot.
Sandyn runtelemat New Yorkin rannat vihdoin valmiita kesään
Rannoilta kärrättiin 285 miljoonan euron arvoisissa korjaustöissä pois 430 000 tonnia rojua
EU-johtajat taisteluun nuorten työpaikkojen puolesta
EU:n presidentti Herman van Rompuy vaatii jäsenmaiden johtajia ryhtymään toimiin nuorisotyöttömyyden nujertamiseksi. Kreikassa ja Espanjassa lähes kaksi kolmesta alle 25-vuotiaasta on ilman työtä.
Tiikeri raateli eläintarhan työntekijän Britanniassa
24-vuotias nainen sai vakavat vammat päähänsä ja niskaansa, ja kuoli myöhemmin sairaalassa. Eläintarhan asiakkaat eivät olleet vaarassa.
Eri puolilla Ruotsia poltettiin taas autoja - Husbyssa grillattiin makkaraa
Mellakoiden pääpaikkana viitenä yönä toimineessa Husbyssa oli rauhallista. Rähinöintiä oli kuitenkin muutamassa muussa Tukholman kaupunginosassa sekä Tukholman ulkopuolella.
