Kirjanpainajia on jo lähes epidemiaksi asti
Kirjanpainajahyönteisten määrä on lisääntynyt paikoin epidemia-asteelle Etelä- ja Kaakkois-Suomessa. Etelä-Savossa kirjanpainajakuoriaisen tuhoja on havaittu Mikkelissä, Heinävedellä, Puumalassa ja Rantasalmella.
Kirjanpainaja on vakavin kuusen runkoja vioittava tuhohyönteinen. Se aiheuttaa merkittäviä tuhoja iskeytymällä puun tyvitukin alueelle syöden kuorta ja nilaa.
Kirjanpainaja lisääntyy tuoreessa kuusipuutavarassa ja tuulenkaadoissa. Tällä hetkellä Etelä- ja Kaakkois-Suomessa kirjanpainajia on niin paljon, että ne voivat iskeytyä myös terveisiin puihin.
Kaatuneet puut korjattava heti
Asiantuntijoiden mukaan kirjanpainajan tuhojen torjuntaa on tehostettava kuusivaltaisilla alueilla, joilla on jo esiintynyt kirjanpainajatuhoja tai joilla on ollut tuulenkaatoja.
- Metsänomistajien, joilla on vielä kaatuneita havupuita metsissään, olisi nyt viipymättä ryhdyttävä toimeen ja korjattava puut pois heinäkuun puoleen väliin mennessä, muistuttaa Metsäkeskuksen valtakunnallinen tuhovalmiuspäällikkö Yrjö Niskanen.
- Myös tienvarsivarastoista havupuut tulee kuljettaa ajoissa pois. Jos poistamisen lyö laimin ja kirjanpainajakanta leviää tästä syystä myös naapurin metsiin, voi laiminlyöjälle tulla korvausvastuita.
Tuoreimmat aiheesta: Etelä-Savo
Mikkeliläiset ylioppilaat kertovat helpottuneina: "Nyt on helppo hymyillä"
Etelä-Savossa ylioppilaaksi kirjoitti tänä keväänä 765 ylioppilasta. Kaikista eniten uusia ylioppilaita valmistui maakunnassa Mikkelin lukiosta, yhteensä 247 ylioppilaan verran.
Seikkailijaprofessorin päiväkirjasta: Jakki-härän lanta pitää lämpimänä
Professori Mika Sillanpää on matkalla kohti määränpäätään Tiibetissä. Sillanpään tarkoitus on kerätä erityisesti jokivedestä näytteitä ilmastonmuutostutkimusta varten. Yle Etelä-Savo seuraa noin kuukauden mittaista tutkimusmatkaa vaihe vaiheelta.
Liikenneviraston uusi pomo: "Tiehankkeiden uudelleenarviointi ymmärretty täysin väärin"
Pääjohtaja Antti Vehviläinen vakuuttaa, että esimerkiksi 5-tie Mikkelin ja Juvan välillä korjataan uuteen linjaukseen kuten on suunniteltu. - Mutta ajankohta on täysin eduskunnan käsissä.
Onnettomuus oli jo toinen kuukauden sisään samalla voimalinjatyömaalla
Onnettomuudessa loukkaantui kaksi puolalaista ja yksi suomalainen.
Joroinen haluaa kuntaliitoksen - "Tupajäärät kirjoittelee, mutta pitää muistaa mitä vuosilukua eletään"
Joroisten kunta on tekemässä täyskäännöstä. Pitkään itsenäisyyttään vakuutellut Joroinen haluaa tuoreen linjauksen mukaan mukaan Keski-Savon suurkuntaan, joka rakentuisi Varkauden ympärille.
Lehdistön lakon uhka peruuntui
Lakko olisi koskenut 2 300 toimittajaa.
Jouni Backmanin välitodistus hallitukselle: Arvosana 8
Ministeripestiä vaille jäänyt savonlinnalainen kansanedustaja Jouni Backman kiittelee Maria Guzenina-Richardsonia ja Jukka Gustafssonia ja antaa väistyville arvosanaksi 9. Backmanin mukaan SDP:n pitää terävöittää linjaansa.
Urpilainen nosti hallitukseen Pia Viitasen ja Susanna Huovisen
Krista Kiuru sai opetusministerin salkun. Väistymään joutuvat Maria Guzenina-Richardson ja Jukka Gustafsson.
Hienosteluruokaa, lettuja, pastaa, leivonnaisia - Etelä-Savossa monipuolinen ravintolapäivä
Yhden päivän ravintoloissa kerätään varoja hyväntekeväisyyteen, koululaisten reissuihin tai kokataan vain kokkaamisen riemusta.
Puominosturi kaatui Mikkelissä - kolme toimitettu hoitoon
43 metriä korkea puominosturi kaatui perjantaiaamuna.
