Kirjastoväki: Pelastakaa kirjastoalan ammattikorkeakoulutus
Yli 300 henkeä vaatii kirjastoalan ammattikorkeakoulutuksen jatkamista Facebookiin perustetussa ryhmässä. Turun ammattikorkeakoulu esittää kirjasto- ja tietopalvelun koulutusohjelmaa lakkautettavaksi.
Nettiryhmän perustajat muistuttavat, että Turun ammattikorkeakoulun kirjasto- ja tietopalvelun koulutusohjelma on saanut valtakunnallista tunnusta ja että kirjastoalan tradenomit ovat työllistyneet vaativiin tehtäviin.
Koulutuspäällikkö Olli Mäkinen Turun ammattikorkeakoulun kirjasto- ja tietopalvelun koulutusohjelmasta on kirjoittanut Kirjastot.fi-sivustolle vetoomuksen, jossa hän vaatii Turun kirjastokoulutuksen poistamista lakkautuslistalta.
- Näin tässä ei pitänyt käydä: OKM:n ehdotusten mukaan Turusta piti lakkauttaa mm. musiikki, muotoilu ja matkailu- ja ravitsemusala. Nyt nämä jäävät jäljelle, ja supistukset kohdistuvat mm. kirjasto- ja tietopalvelualalle, kirjoittaa Mäkinen.
- Minusta tämä päätös on valtakunnallisesti aikamoinen suonenisku ajatellen kirjastoalan koulutusta. Turun AMK on ollut ainoa ammattikorkeakoulutason koulutuksenantaja Etelä-Suomessa.
Kymmenen prosentin vähennys aloituspaikkoihin
Kirjastoalan lisäksi lakkautettavaksi esitetään muun muassa kauneudenhoitoalan koulutusta. Useita koulutusohjelmia yhdistetään. Kaiken kaikkiaan rakenteelliset uudistukset tarkoittavat Turun ammattikorkeakoulussa 177 aloituspaikan vähennystä.
Muotoilun koulutusohjelma Turussa pyritään säilyttämään. Turun ammattikorkeakoulu anoo yhdessä Yrkeshögskolan Novian kanssa ministeriöltä hankerahaa ylemmän AMK-tutkinnon suunnittelemiseksi. Turun AMK esittää ministeriölle myös uutta kuntoutuksen koulutusohjelmaa.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Yliluonnolliset kokemukset tutkijoiden syyniin
Turun yliopistossa alkaa kolme Suomen Akatemian rahoittamaa tutkimusprojektia, joilla pureudutaan ihmismielen syövereihin.
Turun Tyttöjen Talossa herkutellaan suklaalla ravintolapäivänä
Suklaaherkkujen ohella vierailijat voivat tutustua Turun Tyttöjen Talon ensimmäisissä avoimissa ovissa talon toimintaan.
Turussa rikottiin kevään lämpöennätys: +26,9
Ukkoskuuroja saadaan viikonlopun aikana Etelä- ja Keski-Suomessa.
Pantteri-patsas jälleen Loimaalle - Bisons mestaruusjuhlissa
Loimaan Bisons pudotti kotkalaisen KTP-Basketin kyydistään ja voitti näin jälleen miesten korisliigan mestaruuden.
Salama sytytti tulipalon Loimaalla
Vaarana oli, että tuli leviää hallirakennuksesta asuintaloon.
Juhani Tammisen patsas saapuu Raisioon
Aurinkokuninkaan patsas on kauppakeskuksessa lauantaista lähtien.
Tiistain ampumavälikohtauksen uhri pahasti loukkaantunut
Poliisi pyytää havaintoja ampujasta ja tämän naisystävästä. Kaksikko on edelleen kateissa.
Turussa nautitaan helteestä
Helleraja on rikottu eri puolilla Varsinais-Suomea perjantaina.
Helleraja rikki Mynämäellä
Perjantaina rikottiin tämän tämän vuoden Varsinais-Suomen lämpöennätys.
Polkupyörävarkaita liikkeellä - poliisin mukaan suunnitelmallista toimintaa
Erityisesti yksi polkupyörämalli on Salon poliisin mukaan varkaiden kohteena.

Kommentoi aihetta
(1 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty toimitukseen. Julkaisemme kommentteja arkisin klo 07-17 välisenä aikana.
Toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.
Tyhymä ja pölijä
Ilmoita asiattomasta kommentistaKirjastoalan kentän, opiskelijoiden ja koulutusyksiköiden yhteinen vaikuttaminen auttoi, että järjettömyys ei tällä kertaa voittanut. Ammattikorkeakoulun johdon keskinäisessä valtapelissä pelinappulaksi ilman omaa syytään joutunut kirjastoalan koulutusohjelma sai opetusministeriön päätöksessä (29.3.2012) määräyksen jatkaa. Kirjastoala voitti - mutta mikä taho hävisi?