Kivihiilellä kysyntää ensi talvena
Huono turvekesä pakottaa lisäämään kivihiilen käyttöä. Keljonlahden voimalassa Jyväskylässä puun käyttöä lisätään laitteistoja parantamalla.
Jyväskylän Energia varautuu lisäämään kivihiilen käyttöön ensi talvena voimalaitoksissaan huonon turvekesän seurauksena. Hankintapäällikkö Ahti Weijo Jyväskylän Energiasta sanoo, että lopullinen tilanne selviää syksyn kuluessa.
- Meillä ei lopullista tilannetta ole vielä tällä hetkellä tiedossa että paljonko esimerkiksi turvetta saadaan ja joudutaanko näitä korvaavia polttoaineita sitten käyttämään ja jos joudutaan niin kuinka paljon. Varmaan tuossa syksyn mittaan sitten selviää onko tällä hintavaikutuksia sitten.
Puun osuutta lisätään
Myös energiapuun käyttö voimalaitoksissa vähenee vaikka sen suhteellinen osuus turpeeseen verrattuna nouseekin Keljonlahden voimalassa tänä kesänä tehtyjen laitteistoparannusten seurauksena. Jo viime talvena lisättiin puun käyttöä ja kesän aikana on tehty uusia virityksiä, sanoo hankintapäällikkö Ahti Weijo.
- Syksyllä on tarkoitus tehdä myös koeajoja ja nostaa edelleen puun suhteellista osuutta isommaksi eli se ei välttämättä niin paljon puun käytössä näy , ehkä varmaan ei samoja määriä mene kuin normaalina vuonna mutta nyt näillä laitteiston parannuksilla pystytään osa siitä kompensoimaan turpeen vähyydestä johtuvasta alenemasta.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Uusi peruna tulee ajallaan
Viime päivien lämpimien kelien innoittamana peruna on vaihtanut spurttivaihteen silmään ja kotimaista uutta perunaa saadaan tänäkin vuonna juhannuspöytään.
Huhtikuun työttömyysluvut kasvoivat Keski-Suomessa
Keski-Suomen työttömyysaste oli huhtikuun lopussa 13,9 prosenttia. Kasvua viime vuoden vastaavaan aikaan oli viisi prosenttiyksikköä.
Jarkon ja Emilian unelmatalo nousee hartiapankilla
Jyväskylän Äijälänrannassa on täysi tohina päällä. Vuoden kuluttua alueella järjestetään asuntomessut ja omakotitalojen perustuksia tehdään parhaillaan monella tontilla.
Metsäkauris pelastettiin lietealtaasta Äänekoskella
Äänekosken pelastuslaitoksen pintapelastaja auttoi metsäkauriin sellutehtaan lietesäiliöstä.
Kinnusta esitetään Viitasaaren johtoon
Saarijärven kaupunginjohtajana toimivan Janne Kinnusen on tarkoitus ottaa uusi tehtävä vastaan ensi marraskuussa.
Lokit häviämässä pesätaistelun Killerin raviradalla
Ennen vuodenvaihdetta tehty toinen Killerjärven ruoppaus näyttää onnistuneen, sillä ajelehtivilla suolautoilla pesii tänä vuonna vain noin 40 naurulokkiparia. Viime kesänä Killerin raviradan liepeillä syöksähteli muutama tuhat naurulokkia.
Sähköinen resepti valloitti nopeasti Keski-Suomen
Pääosassa maakuntaa eResepti otettiin käyttöön vasta maaliskuussa, mutta sen käyttöaste on jo lähes 90 prosenttia. Ensimmäisenä sähköinen resepti otettiin Keski-Suomessa käyttöön Äänekoskella.
Joka viides synnyttää luomusti Jyväskylässä
Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen mukaan koko maassa keskimäärin vain noin joka kymmenes synnyttää ilman mitään kivunlievitystä. Keski-Suomen keskussairaalassa lääkkeittä synnyttävien määrää nostaa ylilääkärin mukaan ilokaasusta luopuminen.
Metalliromua kuljettaneen rekan kärry kaatui Äänekoskella
Kärryn sisältö levisi tien 69 penkkaan viiden aikaan. Toinen kaista oli suljettuna noin puoli tuntia onnettomuuden jälkeen.
Byrokratia kurittaa kalastusmatkailua
Vetouistelun suomenmestari Mika Kauppinen päätti kaverinsa kanssa panna pystyyn kalastusmatkailuyrityksen. Eri lupahakemusten määrä tyrmistytti.
