Ulkomaat |

Kolme neljästä bin Laden -iskussa tapetusta oli aseettomia

Vain yksi mies ampui Yhdysvaltain erikoisjoukkoja Osama bin Ladenin surmaan johtaneessa hyökkäyksessä Pakistanissa. Yhdysvaltain sotilaslähteet ovat paljastaneet, että kolme muuta iskussa tapettua, mukaan luettuna Osama, olivat aseettomia.

Pakistanilainen nainen tutkii torstaina sanomalehdessä julkaistua kuvaa Osama bin Ladenin vaimon  Amal Ahmed al-Sadahin passista.
Pakistanilainen nainen tutki torstaina sanomalehdessä julkaistua kuvaa Osama bin Ladenin vaimon Amal Ahmed al-Sadahin passista. Al-Sadah haavoittui bin Ladenin piilopaikkaan tehdyssä hyökkäyksessä. Kuva: Rehan Khan / EPA

Varsinaista tulitaistelua käytiin vain hetki 40 minuuttia kestäneen iskun aluksi. Kun Yhdysvaltain erikoisjoukot valtasivat bin Ladenin talon vierasrakennuksen iskun aluksi, yksi mies tulitti heitä. Hän osoittautui kuriiriksi, jota tiedustelupalvelu oli seurannut vuosia saadakseen selville Osaman olinpaikan. Hänet ammuttiin kuoliaaksi.

Tämän jälkeen joukot siirtyivät varsinaiseen asuinrakennukseen. Sisälle mennessään he havaitsivat miehen, jota luulivat aseistetuksi ja ampuivat tämän. Miehellä, joka oli kuriirin veli, ei kuitenkaan ollut aseita.

Rakennuksen sisäportaikossa joukkoja vastaan ryntäsi kolmas mies, joka myöhemmin osoittautui Osaman pojaksi. Hänelläkään ei ollut aseita.

Yläkerrassa joukkoja vastaan ryntäsi nainen, yksi Osaman vaimoista. Erikoisjoukot ampuivat häntä jalkaan ja sysäsivät hänet syrjään. Sen jälkeen he rynnäköivät huoneeseen ja ampuivat Osaman. Myöskään hän ei ollut aseistautunut.

Lähteet:
Reuters

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä