Konneveden talouteen tulossa takapakkia
Kuntavaalien kynnyksellä Konnevedellä askarruttavat erityisesti talouden näkymät. Tuleva valtuusto joutuu muun muassa kiperien koulukysymysten eteen.
Konneveden talous on ollut hyvällä mallilla jo vuosia. Menojen kasvu ja valtionosuuksien leikkaukset tuovat kuitenkin huolia kunnan lähitulevaisuuteen. Talouspaineiden lisäksi uusi valtuusto saa myös kuntaliitospähkinän purtavakseen.
Valtion leikkaukset on varmaan suurin tekijä ja menojen kasvu sen ohella on vaikuttamassa siihen, että suunta on kääntymässä huonompaan meilläkin.
- Minusta täällä on ihan hyvällä mallilla asiat. Terveyskeskus on juuri remontteerattu, kunnantalo on kunnossa ja talous on kohtalaisessa kunnossa muihin kuntiin verrattuna, ylistää kotikuntaansa Ari Onttonen.
Myös Eeva Myllyvirralta kotipitäjä saa kehuja.
- Hyvä kunta meillä on. Lääkäripalveluja on ja periaatteessa kaikki täällä pelaa ihan hyvin, kuvailee Myllyvirta.
Konnevedellä talous on tällä hetkellä kunnossa. Ylijäämää kertyi viime vuonna liki 6 miljoonaa euroa. Myös lainakanta on onnistuttu pitämään kunnassa pienenä. Kriisikunnan kriteereistä täyttyy ainoastaan yksi kahdestatoista. Näin mitattuna Konnevedellä on paras tilanne Keski-Suomen kunnista Kinnulan, Kivijärven ja Kuhmoisten ohella. Tulevaisuus ei kuitenkaan näyttäydy ihan yhtä ruusuisena.
- Valtion leikkaukset on varmaan kaikista suurin tekijä ja menojen kasvu sen ohella on vaikuttamassa siihen, että suunta on kääntymässä huonompaan meilläkin, kunnanjohtaja Kari Levänen harmittelee.
Väestön ikääntyminen ja väheneminen keventävät kunnan kukkaroa kuten monessa muussakin maaseuden pikkupitäjässä. Konnevesi ei ole lähtenyt kuitenkaan rahalla houkuttelemaan uusia asukkaita. Myöskään haluttuja rantatontteja ei ole kunnalla tarjolla, koska maat ovat suurimmaksi osaksi yksityisten omistuksessa.
Koulu suurremonttiin
Kyläkouluja on jouduttu Konnevedellä viime vuosina lakkauttamaan. Eikä kahden jäljelle jääneen, Hytölän ja Istunmäen koulujenkaan tulevaisuus ole turvattu. Kirkonkylän koulurakennusta odottaa nimittäin euroja nielevä suurremontti - tai koulu saattaa joutua kokonaan vasaran alle. Koulurakennuksessa on kärsitty sisäilmaongelmista.
- Meidän koulurakennus on tänä vuonna korjattu väliaikaiseen kuntoon ja meillä on edessä joko sen peruskorjaus tai sitten kokonaan uuden koulun rakentaminen ja se on iso investointi pienelle kunnalle, kertoo kunnanjohtaja Levänen.
Leväsen mukaan koulujen osalta on pakko tehdä valintoja.
- Meillä on pari pientä kyläkoulua ja jos tehdään uusi rakennus, niin ehkä nekin on siihen yhdistettävä. Puhutaan kuitenkin päälle viiden miljoonan euron investoinnista.
Myös lukion kohtalo on kunnassa vaakalaudalla. Viime keväänä Konnevedellä kirjoitti ylioppilaaksi vain kourallinen nuoria.
Koskireitistä vetonaula
Uusien asukkaiden lisäksi Konnevedellä kaivattaisiin myös kipeästi lisää työpaikkoja. Jopa kolmannes työikäisistä kuntalaisista käy Konneveden ulkopuolella töissä. Kunnan työttömyysprosentti on yhdentoista luokkaa.
Viime kesänä Konnevesi osti kunnalle seitsemän kosken koskireitin kuudella miljoonalla eurolla. Muun muassa kuuluisan Siikakosken käsittävästä koskireitistä toivotaankin lisäpiristystä tulevaisuuden näkymiin.
- Kyllä siitä matkailun kannalta voi olla hyötyä, arvelee konnevetinen Väinö Pollari.
Myös Eeva Myllyvirta iloitsee kunnan koskihankinnasta.
-Ihanaa, kun kunta osti ne! Toivottavasti se tuo lisää työpaikkoja, niitä täällä Konnevedellä tarvittaisiin, sanoo Myllyvirta.
Kunnanjohtajan mukaan koskien ostossa oli kyse muustakin kuin rahasta.
- Se tähtää pitkälle tulevaisuuteen, en tiedä miten se koskireitti tuottaa, mutta se on semmonen imagokysymys enemmänkin, arvioi Levänen.
Kuntaliitos todennäköisesti edessä
Tulevan valtuustokauden iso kysymys Konnevedellä on mahdollinen kuntaliitos. Ainoat varteenotettavat liitoskumppanit kunnalle ovat Laukaa tai Äänekoski, sillä vaikka Konnevesi yhdistyisi kaikkien pienten lähikuntien kanssa, niin väestöpohja ei silti olisi riittävä. Nykyinen valtuusto antoi jo kerran rukkaset Laukaalle.
Täällä on paljon hyvää ja ei se ole hyvä juttu, jos kuntaliitos tulisi.
- Jos liitoksia ei tule, niin varmaan joudutaan miettimään muita toimenpiteitä: yhteistyötä ja sen laajentamista, mutta sekään ei ehkä riitä, arvioi kunnanjohtaja Levänen.
Iso osa kuntalaisista soisi Konneveden säilyvän itsenäisenä.
- Täällä on paljon hyvää ja ei se ole hyvä juttu, jos tulisi liitos. Kyllä palvelut menisi kauemmaksi, pelkää Konnevedellä asuva Aino Salakka ja toivottaa tulevalle valtuustolle tsemppiä, siunausta sekä viisaita päätöksiä.
Tuoreimmat aiheesta: Keski-Suomi
Byrokratia kurittaa kalastusmatkailua
Vetouistelun suomenmestari Mika Kauppinen päätti kaverinsa kanssa panna pystyyn kalastusmatkailuyrityksen. Eri lupahakemusten määrä tyrmistytti.
Auto syttyi tuleen kesken ajon Vaajakoskella
Vaajakosken moottoritiellä henkilöauto syttyi tuleen kesken ajon. Onnettomuus sattui maanantaina hieman ennen kolmea iltapäivällä.
Vastuualuejohtajan palkka siunattiin kaupunginhallituksessa
Kaupunginhallitus joutui äänestämään tänään työnsä aloittaneen Ari Kukan palkasta. Terveyspalveluiden vastuualuejohtan palkaksi vahvistettiin lopulta 9500 euroa.
Kahdeksan ällän nuorukainen kesyttää kielet ja kaavat
Teemu Vasama teki Jyväskylän Cygnaeus-lukion historian parhaan yo-tuloksen. Kevään 2013 ylioppilaskirjoitusten urakasta käteen jäi kahdeksan laudaturia.
Tangolaulukilpailun nettiäänestys on alkanut
Seinäjoen Tangomarkkinoilla valitaan heinäkuussa Suomelle uudet tangokuninkaalliset, joiden etsintä käynnistyi keväällä esikarsintakiertueella eri puolilla maata. Tangolaulukilpailun semifinaaliin pääsevät laulajat valitaan nettiäänestyksellä, joka jatkuu 6. kesäkuuta saakka.
Malmin etsinnässä pätee samat säännöt kuin marjastuksessa
Kallioperän tutkimukset jatkuvat eri puolilla Keski-Suomea. Tänään yleisön kivinäytteitä arvioidaan Leivonmäellä.
Ultrakevyille lentokoneille kaavaillaan tiukempia määräyksiä
Liikenteen turvallisuusvirasto Trafi suunnittelee muutoksia ultrakeveiden lentokoneiden ilmailumääräyksiin. Syynä ovat koneille viime aikoina sattuneet onnettomuudet: toukokuussa ultrakeveiden koneiden turmissa on kuollut kolme ihmistä.
Keiteleelle istutetaan tuhansia taimenia
Keiteleen Lavianselälle istutetaan huomenna noin 3000 taimenta. Määrä on suurimpia, mitä Keiteleeseen on koskaan istutettu kerralla.
Valon kaupunki on vuoden kuntatekniikan saavutus
Näyttävät ja ekotehokkaat valaistuskohteet takasivat voiton Jyväskylän kaupungin Valon kaupunki -hankkeelle.
Keski-Suomen teitä paikataan parilla kymmenellä miljoonalla
Kohteita on eri puolilla maakuntaa määrällisesti viime kesää enemmän, mutta työt ovat pääosin pieniä. Yksi suurimpia työmaita on Kotakennäänsalmen sillan peruskorjaus valtatiellä 4 Äänekoskella.
