Savo |

Kotihoito remonttiin Kuopiossa

Kunnallisessa kotihoidossa on liian terveitä asiakkaita Kuopion kaupungin näkökulmasta. Kaupunki vähentää kotihoidosta ensi vuonna 180 asiakasta. He siirtyvät joko omalääkäripalveluiden tai palvelusetelijärjestelmän piiriin.

Vanhusten palvelutalo. Etualalla vesilasi.
Kuva: YLE / Savo

Tällä hetkellä kotihoidossa on kaupungissa noin tuhat asiakasta. Tarkoituksena on muun muassa tehdä tilaa niille vanhuksille, jotka jonottavat kaupungin hoitopaikkoja Harjulan sairaalassa. Sairaalassa jonottavat tulevat kaupungille kalliiksi niin sanottujen siirtoviivemaksujen vuoksi. Kaupunki on ottanut tavoitteeksi, että se pääsee eroon siirtoviivemaksuista ensi vuonna.

Tulevaisuudessa kotihoidossa hoidetaan nykyistä huonokuntoisempia asiakkaita. Kuopion hoivapäällikkö Mari Antikainen uskoo, että kotihoidosta luopuminen voi olla asiakkaille aluksi hankalaa. Hänen mukaansa muutos merkitsee kuitenkin parannusta niille, jotka palveluita oikeasti tarvitsevat.

Lähteet:
YLE Savo

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Savo

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä