Harkimo ryöpyttää kovin sanoin ministeri Saarelaa
Kuva: YLE
Harkimo väittää, että valtiovalta ei ymmärrä huippu-urheilun todellisia tarpeita kiristyvässä kilpailussa. Tämän vuoksi ammattimaista harjoittelua vaativaan huipun tavoittelemiseen ei ole Harkimon mukaan taloudellisia edellytyksiä.
Harkimon syyttävä sormi osoittaa tästä Tanja Saarelaa, joka on "huippu-urheilun ylin edunvalvoja". Harkimo sanoo, ettei Saarela pelkkänä kauneuskilpailun voittajana voi ratsastaa toista ministerikautta. Lisäksi hän vähättelee Saarelan tietämystä urheiluasioista, ettei tämä voisikaan hallita niitä pelkällä aerobic-ohjaajan taustalla.
Lisäksi Harkimo vertaa Saarelaa "Bond-tytöksi, joka pöräyttää joihinkin kokouksiin näyttävästi moottoripyörällä".
Keskustan ja Sanoma-yhtiön välejä on viime aikoina kuvattu poikkeuksellisen huonoiksi. Keskustapuolueen epäiltiin sekaantuneen Ilta-Sanomien päätoimittajan Antti-Pekka Pietilän irtisanoutumiseen.
Sanoma-yhtiöllä on omistussuhde Harkimon halliyhtiössä.
YLE24