Nuoret naiset uskovat kykyyn yhdistää perhe ja ura
Tulokset ilmenevät Taloustutkimuksen Ajankohtaiselle kakkoselle tekemästä asennemittauksesta. Siinä selvitettiin nuorten naisten tasa-arvoasenteita.
Nuoret naiset luottavat vanhempia naisia enemmän siihen, että perhe ei muodosta estettä etenemiselle johtotehtäviin. Jopa miehet uskovat nuoria naisia hieman useammin, että perhe muodostaa esteen etenemiselle johtotehtäviin. Nuorista naisista 65 prosenttia oli kyselyssä sitä mieltä, että perhe ei ole este etenemiselle johtoon.
Nuorten naisten suhtautuminen feminismiin osoittautui kriittiseksi. Alle 35-vuotiaista naisista 70 prosenttia vastasi kieltävästi väittämään "pidän itseäni feministinä". Nuoret naiset olivat hieman kriittisempiä kuin vanhemmat ikäluokat.
Noin puolet vastaajista allekirjoittaa väittämän "en ymmärrä koko naisasiavouhotusta, Suomessa naisilla on asiat hyvin." Asenteet feminismiin ja tasa-arvoon ovat siis erilaiset. Noin puolet naisista siis uskoo, että tasa-arvossa on vielä korjaamista, vaikka huomattavasti useampi ilmoitti, ettei ole feministi.
54 prosenttia nuorista naisista allekirjoitti väittämän, jonka mukaan tasa-arvo on johtanut siihen, että naisilta vaaditaan liikaa: pitää yhtä aikaa olla hyvä perheenäiti ja menestyä työssä. Ikääntyneemmät naiset kokivat paineita useammin kuin nuoret, eniten ristipaineita kokevat yli 50-vuotiaat naiset.
Kyselyyn vastasi puhelimitse yhteensä 1 240 suomalaista. Sen toteutti Taloustutkimus Oy 5. - 21. helmikuuta. YLE Uutiset