Kauhajoen poliisin toimista virkarikostutkinta
Kuva: YLE
Syyttäjä aloittaa esitutkinnan Kauhajoen poliisin toimista. Poliisi kuuli surmaajaa ennen surmatekoja, mutta ei ottanut häneltä asetta pois.
Syyttäjän mukaan esitutkinta poliisin menettelystä käynnistetään ampuma-aseen hallussapidon osalta.
Kihlakunnansyyttäjän, tutkinnanjohtaja Timo Luosman mukaan on syytä epäillä, että poliisi rikkoi virkavelvollisuuksiaan ampuma-aseen hallussapitoa koskevassa asiassa huolimattomuuden vuoksi. Selvitettävänä rikoksena on tuottamuksellinen virkavelvollisuuden rikkominen.
Esitutkinnan käynnistämiseen johtaneet tiedot ja myös esitutkinnan aikana kertyvät tiedot ovat lain mukaan lähtökohtaisesti salassa pidettäviä esitutkinnan aikana. Tämän johdosta asiasta ei ole mahdollista tiedottaa tarkemmin.
Esitutkinta tulee tämänhetkisen arvion mukaan kestämään viikkoja. Esitutkinnan valmistuttua tiedotetaan, siirtyykö asia syyteharkintaan.
Valtakunnansyyttäjänvirastosta saadun tiedon mukaan mahdollisen syyteharkinnan asiassa suorittaa apulaisvaltakunnansyyttäjä Jorma Kalske.