Lääkärit vaativat matalampaa kynnystä nuorten mielenterveyspalveluihin
Lääkäriliitto vaatii nuorten mielenterveyden hoitoon tehokasta ennaltaehkäisyä. Nyt terveydenhuollon resurssit on kohdennuttu väärin eivätkä ne ole riittävät, liitto moittii. Lääkäriliitto korostaa, että mielenterveyden ongelmat ovat merkittävä terveyshaitta, sillä jopa viidennes suomalaisista nuorista voi pahoin.
Lääkäriliiton lisäksi Suomen Lääkäriseura Duodecimin ja Finska Läkaresällskapetin allekirjoittamassa lausunnossa nostetaan synkät suomalaiset tilastot: alle 26-vuotiaiden yleisin kuolinsyy on itsemurha, ja hoitamattomat mielenterveysongelmat syrjäyttävät nuoria koulusta ja työelämästä. Mielenterveysongelmista kärsivät eivät saa riittävää hoitoa, vaikka tilanne olisi tiedossa.
Nuorten on voitava hakea apua matalan kynnyksen hoitopaikoista ilman byrokratiaa, vaatii Lääkäriliitto. Hoidon saatavuus on turvattava nuorisopsykiatriassa sekä koulu- ja opiskelijaterveydenhuollossa. Lääkäriliiton mukaan hoito on tarvittaessa järjestettävä yksityisen tai kolmannen sektorin kanssa, jos kunnan palvelut ruuhkautuvat esimerkiksi työvoimapulan vuoksi.
Ampumistapauksiin viitaten Lääkäriliitto ei haluaisi, että aseenkatolupaa varten tarvittaisiin automaattisesti lääkärintodistus. Sen sijaan ehdotetaan pakollista kuulumista ampuma- tai metsästysseuraan. Seura voisi näin osaltaan kantaa vastuuta jäsenistään.