Journalistiliitto: Sanoma News painostaa freelancereita
Kuva: Sanoma News
Toimittajien edunvalvontajärjestö Journalistiliitto katsoo Sanoma News -konsernin lehtien painostavan freelancereitaan luovuttamaan kaikki taloudelliset tekijänoikeutensa mediatalolle. Laajenevista tekijänoikeuksista ei liiton mukaan aiota maksaa mitään korvauksia.
Journalistiliiton mielestä laajempien oikeuksien pitäisi näkyä korkeampina palkkioina.
Sanoma Newsin toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen ei halunnut kommentoida Journalistiliiton maanantaina julkistamaa kannanottoa, mutta hänen mukaansa Sanoma News päivittää ja yhdenmukaistaa koko konsernin laajuisesti avustajasopimusten ehdot vastaamaan ajan tarpeita ja alan käytäntöä. Suunnitelma aiotaan myös toteuttaa suunnitellusti, Pentikäinen sanoi YLE Uutisille tiistaina.
Journalistiliiton puheenjohtaja Arto Nieminen kiistää, että free-sopimuksen muuttamisessa olisi kyse alan vallitsevasta käytännöstä. Hän pitää Sanomien vaatimusta kohtuuttomana - freelancerit pakotetaan tekijänoikeuksien luovutuksiin, ja jos siihen ei suostuta, ei heru töitäkään.
- Tällä hetkellä meidän on vaikea kehittää toimintaa ja myös puolustaa aineistomme oikeuksia, kun ehdot ovat kirjavia ja tulkinnanvaraisia, Pentikäinen toteaa.
Käytännössä uusi sopimus tarkoittaisi Journalistiliiton mukaan sitä, että sen allekirjoittavien toimittajien tulisi jatkossa ohjeistaa haastateltaviaan ja kuvattaviaan siten, että aineistoa voidaan käyttää kaikissa mediakonsernin eri medioissa milloin tahansa.
Sanoma Newsin lehtiin kuuluvat muun muassa Helsingin Sanomat ja Ilta-Sanomat. Journalistiliiton mukaan aiemmin vuoden kuluessa vastaavan kaltaisia oikeuksia ovat halunneet itselleen muiden muassa Alma Media, A-lehdet, Etelä-Suomen Sanomat.
Journalistiliitto on perustanut myös internetadressin puolustaakseen freelancereita. Vetoomuksessa oli tiistaiaamupäivään mennessä yli 700 nimeä.
Journalistiliiton noin 15 000 jäsenestä joka kymmenes on lehdistössä itsenäisen yrittäjän tai ammatinharjoittajan asemassa työskentelevä freelancer.
YLE Uutiset