yle.fi


Olet tässä

Opiskelijat suuttuivat Tampereella toimeentulotuen ehdoista

julkaistu 29.5.2009 klo 12:03, päivitetty 29.5.2009 klo 14:22

Tampere uhkaa leikata toimeentulotukea opiskelijoilta, jotka kieltäytyvät kaupungin tarjoamasta kesätyöpaikasta. Ammattikorkeakouluopiskelijat ovat asiasta tyrmistyneet. Kaupunki ihmettelee asiasta syntynyttä kohua.

Tampereen kaupungin mukaan ehto perustuu lakiin, mutta huomauttaa, että päätökset ovat aina yksilöllisiä. Esimerkiksi sairauden vuoksi työpaikasta kieltäytyminen ei johda tuen vähentämiseen.

Tampere tarjoaa kesätöitä sadalle työttömälle opiskelijalle, jotka eivät voi saada opintotukea. Jos opiskelija kieltäytyy toimeentulotuen sijaan tarjotusta työstä, tukea leikataan viidenneksellä. Ammattikorkeakouluopiskelijoita edustavan SAMOKin mukaan kyse on ylimääräisestä rangaistuksesta opiskelijoille.

-Se tässä hiertää, että opiskelijoita tässä syrjitään. Vaikka se on lain mukaan mahdollista, on se hyvin arveluttavaa, toteaa SAMOKin puheenjohtaja Saku Jokisalo tuohtuneena.

Ei lisärangaistuksia opiskelijoille

Tampereen kaupunki kummastelee opiskelijoiden voimakasta reaktiota. Leikkausehto koskee kaikkia toimeentulonsaajia - ei siis vain opiskelijoita. Perusteet löytyvät toimeentulotukilaista. Kyse ei ole näin ollen mistään opiskelijoille tulevasta lisärangaistuksesta. Lisäksi ratkaisut tehdään aina yksilöllisesti.

- Tässä tarjotaan vain vaihtoehtona toimeentulotuen sijaan työtä. Jos on perustellut syyt, ettei tarjottua työtä voi ottaa vastaan, niin eihän todellakaan silloin vähennetä toimeentulotukea, sanoo suunnittelupäällikkö Maritta Närhi.

Närhi tyrmää myös väitteet siitä, että kaupunki pyrkii korvaamaan halvalla työvoimalla ammattiosaajia esimerkiksi sosiaalipuolella. Työpaikat ovat lähinnä avustavia tehtäviä, kuten vanhusten ulkoiluttamista.

Tampereen mukaan Turussa, Oulussa ja pääkaupunkiseudulla vastaavat kokemukset ovat olleet myönteisiä. Turussa tosin selvityksen mukaan kolmannes kieltäytyi työpaikasta sairauden tai muun syyn vuoksi. Osa halusi jäädä myös vain kotiin sohvalle.

YLE Uutiset / Jan Fredriksson

Jatka tästä