yle.fi


Olet tässä

Vanhanen: Lakiesitys lähdesuojasta ei uhkaa sananvapautta

julkaistu 24.5.2009 klo 05:17, päivitetty 25.5.2009 klo 08:17
Pääministeri Matti Vanhanen

Kuva: YLE

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) sanoo, ettei uudella lakiehdotuksella aiota kaventaa journalistien tietolähteen suojaa sananvapautta ja tiedonsaantia rajoittavalla tavalla.

Keskisuomalaisen haastattelema Vanhanen toivoo, että itseään koskevasta asiasta puhuttaessa lehdistö pitäytyisi argumenteissa. Hän haluaa lehdistön myös välttävän luomasta mielikuvaa, että poliitikkojen julkista kontrollia oltaisiin lieventämässä.

Vanhasen mukaan mahdolliset epäkohdat poliitikkojen toimissa pitää voida paljastaa ja tietolähteen suojaa tarvitaan edelleen. Samalla pääministeri kuitenkin muistuttaa, että lakiehdotuksessa on vastakkain kaksi perusoikeutta - myös yksityisellä ihmisellä on oikeutensa.

Muun muassa lehtien pääkirjoituksissa on arveltu tietolähteen heikentämisen johtavan siihen, ettei media saisi enää kertoa esimerkiksi virkamiesten rellestämisestä yhteiskunnan varoilla.

Oikeusministeriön asettama toimikunta on esittänyt poliisilakien kokonaisuudistusta, joka heikentäisi toimittajien lähdesuojaa esitutkinnassa tapauksissa, joissa tiedon alkuperäinen antaja on todennäköisesti syyllistynyt salassapitovelvollisuuden rikkomiseen. Lisäedellytyksenä kuitenkin olisi, että lähteen ilmaiseminen on välttämätöntä rikoksen selvittämiseksi ja perusteltua rikoksen vakavuuteen ja seurauksiin nähden.

Nykyisin toimittajan lähdesuoja voidaan salassapitorikoksia selviteltäessä murtaa vain tuomioistuimessa, ei esitutkinnassa.

YLE Uutiset

Jatka tästä