yle.fi


Olet tässä

Nuorisosäätiö kiistää antaneensa suoraa vaalitukea ehdokkaille

julkaistu 27.10.2009 klo 12:11, päivitetty 28.10.2009 klo 13:11
Nuorisosäätiön kiinteistö Helsingin Herttoniemessä

Kuva: YLE

Nuorisosäätiö kiistää antaneensa suoraa tukea vaaleissa ehdokkaina olleille poliitikoille. Sen sijaan säätiön antamassa selvityksessä myönnetään tuki poliittisille kannatusyhdistyksille. Säätiö julkisti tiistaina Patentti- ja rekisterihallitukselle antamansa selvityksen. Säätiö valitteli selvityksessään PRH:n antamaa tiukkaa aikataulua.

Säätiöitä valvova viranomainen Patentti- ja rekisterihallitus halusi Nuorisosäätiöltä selvitystä muun muassa säätiön varojen ohjaamisesta eduskunta-, kunta-, presidentin- sekä eurovaaleissa mukana olleille henkilöille.

Yhteiskunnallinen vaikuttaminen sallittua

Yksi syy selvityksen antamiseen oli väite siitä, että antamalla vaalitukea Nuorisäätiö olisi toiminut sääntöjensä vastaisesti.

Nuorisosäätiö on selvityksessään sitä mieltä, ettei sen säännöissä kielletä yhteiskunnallista vaikuttamista. Tällä perusteella myös vaalituen antaminen olisi mahdollista eikä se näin ole Nuorisosäätiön sääntöjen vastaista.

Tämän lisäksi Nuorisäätiö väittää selvityksessään, ettei missään säätiössä kaikkia säätiön varoja käytetä yksinomaan säätiön säännöissä määrättyihin tarkoituksiin.

Suora tuki kiistetään – epäsuorasta tuesta tositteita

Nuorisäätiö kieltää myös selvityksessä antaneensa suoraa vaalitukea poliitikoille. Sen sijaan säätiön kirjanpidosta löytyy tietoja, jonka mukaa säätiö on ostanut tavaroita ja palveluita poliittisilta kannatusyhdistyksiltä ja kaupallisilta toimijoilta.

Selvityksessä valitellaan sen antamisen tiukkaa aikataulua ja sen vuoksi vuosien 2005-2009 hankinnat vaativat vielä lisäselvityksiä.

Hallituksen jäsenet eivät ole tehneet vaalitukipäätöksiä

Yksi syy selvityksen pyytämiseen oli myös Nuorisosäätiön hallituksen jäsenten toiminta. Mm. kansanedustaja Antti Kaikkonen (kesk.) on toiminut Nuorisosäätiön puheenjohtajana ja saanut samaan aikaan säätiöltä vaalitukea.

Pääministeri Matti Vanhanen (kesk.) toimi Nuorisosäätiön puheenjohtajana vuosina 1998-2003. Säätiön varapuheenjohtaja hän oli vuosina 1981-1997. Nuorisäätiö rahoitti Vanhasen presidenttivaalikampanjaa vuonna 2006.

Selvityksessä Nuorisäätiö kiistää sen, että säätiön hallituksen jäsenet olisivat tehneet päätöksiä jakaa varoja vaaleissa ehdokkaina oleville henkilöille. Myös päätökset varojen jakamisesta yksittäisille hallituksen jäsenille kiistetään.

Patentti- ja rekisterihallitus vaatii Nuorisosäätiöltä vielä runsaasti lisää selvityksiä vaalirahoituksesta.

Poliisi ei jää odottamaan selvityksiä

Säätiöiden toimintaa selvittänyt keskusrikospoliisikaan ei ole tyytyväinen Nuorisosäätiön antamaan selvitykseen.

Keskusrikospoliisi on odottanut Patentti- ja rekisterihallitukselta selvityksiä Nuorisosäätiön vaalirahoituksista

Koska Nuorisosäätiöltä vaaditaan nyt lisää selvityksiä, poliisin mukaan selvitysten tekeminen kestää liian pitkään. Tämän takia keskusrikospoliisi ei aio enää odottaa muiden selvityksiä vaan alkaa itse selvittää tilannetta.

Keskusrikospoliisi selvittää noin kymmenen vaalirahaa jakaneen säätiön tilannetta sekä esimerkiksi aiemmin Nuorisosäätiön johdossa toimineiden keskustan kansanedustajan Antti Kaikkosen ja pääministeri Matti Vanhasen toimintaa.

Varsinaista rikostutkintaa asiassa ei ole kuitenkaan aloitettu.

YLE Uutiset

Jatka tästä