yle.fi


Olet tässä

Finncomm valmistautuu matkustajatulvaan lakon vuoksi

julkaistu 14.11.2009 klo 19:55, päivitetty 14.11.2009 klo 20:30

Lentomääriltään suurin kotimainen lentoyhtiö Finncomm valmistautuu kasvattamaan kapasiteettiaan merkittävästi Finnairin lentäjälakon vuoksi. Noin 140 lentoa päivässä lentävä Finncomm aikoo lisätä suosittujen reittien asiakaspaikkoja ja mahdollisesti avata myös uusia reittejä, kertoo yhtiön toimitusjohtaja Juhani Pakari.

Tarvittavaa kalustoa ja henkilökuntaa Finncomm saa Finnairin syöttöliikenteestä vapautuvista lennoista.

Normaalisti Finncommin matkustajista noin puolet on Finnairin jatkolennoille toimitettavia syöttömatkustajia, osa lennoista jopa koostuu liki puhtaasti syöttömatkustajista. Kun Finnairin koneet pysyvät maassa, voi Finncomm siirtää resursseja syöttölennoista reittiliikenteeseen. Yhtiö tiedottaa uudistuksistaan tarkemmin sunnuntaina illalla.

Toistaiseksi Finncomm ei valmistele kokonaisresurssimäärän kasvattamista vastatakseen lakon aikaiseen kysyntään, mutta ehdotonta kieltoakaan ei kuulu. Työmarkkinoilla on nyt tarjolla runsaasti lentäjiä, Pakari toteaa.

Myös kotimaan ja eurooppalaisiin kohteisiin lentävä Blue1 reagoi Finnairin lakkoon. Aluksi kapasiteettia kasvatetaan Oulun ja Tukholman reiteillä lentämällä ne tuplasti matkustajia vetävillä konetyypeillä. Itse lentovuorojen lisäämistä toimitusjohtaja Tom Christides pitää mahdollisena lähinnä Kuopion reitin osalta.

YLE Uutiset

Jatka tästä