Olet tässä

Lentoja peruttu jo liki 200

julkaistu su klo 05:36, päivitetty to klo 08:49
Finnairin henkilökuntaan kuuluva mies neuvoo ulkomaista matkustajaa.

Epätietoisia matkustajia neuvottiin Helsinki-Vantaan lentokentällä suunnistamaan oikeaan paikkaan.

Kuva: YLE

Maanantaina alkava liikennelentäjien lakko on johtanut jo noin 190 Finnairin lennon peruuttamiseen. Maanantain lähdöistä on peruttu kaikki 150 reittilentoa. Sunnuntailta peruttiin 20 lentoa ja niiden paluulennot.

Maanantaina Finnairin reittilentoja ei lennetä lukuun ottamatta sunnuntaina lähteneiden Bangkokin-lentojen paluuvuoroja. Matkanjärjestäjien käyttämät lomalennot pyritään lentämään lakosta huolimatta, mutta niissäkin on joitakin peruutuksia.

Maanantain lomalennoista on peruttu lennot Helsingistä Fortalezaan ja Miamiin.

Tiistain lentojen osalta päätöksiä tehdään maanantaina.

Jo sunnuntaina Finnair perui Helsingistä lähtevät Euroopan ja kotimaanlennot, jotka olisivat palanneet maanantaina. Myös melkein kaikki sunnuntaina Helsingistä lähtevät kaukolennot peruttiin. Kaksi reittilentoa Bangkokiin kuitenkin lennettiin normaaliaikataulun mukaan päällikkövoimin.

Yhtiön asiakapalvelujohtajan Timo Riihimäen mukaan päällikkövoimin pystytään operoimaan muutamia lentoja, resurssi käytetään juuri lomalentojen pyörittämiseen.

- Me etenemme asiassa nyt päivä kerrallaan, kertoo Finnairin johtaja Taneli Hassinen.

Finnair suosittelee asiakkailleen matkustusajankohdan siirtämistä, mikäli lento peruutetaan lakon vuoksi. Jos matkustaminen kyseisenä ajankohtana on välttämätöntä, pyrkii Finnair järjestämään asiakkaan matkan poikkeusjärjestelyillä.

- Mikäli oma lento on peruutettujen joukossa, vaihtoehdot ovat matkan siirtäminen, uudelleenreititys tai lipun käyttämättömän osuuden takaisinmaksu, lupaa Finnairin palvelusta vastaava johtaja Timo Riihimäki kertoo.

Finnair lupaa joustaa varausten muutoksissa lipputyypistä riippumatta.

- Lentäjien lakko pysäyttää Finnairin reittiliikenteen käytännössä täydellisesti. Lomaliikenteestä lennetään ehkä joitakin lentoja omalla kalustolla, mutta valtaosa lomaliikenteestäkin lennetään toisen yhtiön koneilla, kertoo Finnairin johtaja Taneli Hassinen.

Finnairin arvion mukaan lakko vaikuttaa jo maanantaina noin 20 000 matkustajaan. Finnairille jokainen lakkopäivä maksaisi Hassisen mukaan 2,5 - 5 miljoonaa euroa.

Lentäjien lakosta ja lentojen perumisesta huolimatta Finnairin muut henkilöstöryhmät voivat jatkaa toistaiseksi töissäkäyntiä normaaliin tapaan. Lain mukaan muihin järjestelyihin voi ryhtyä, kun työnteko on estynyt seitsemän päivän ajan, Finnairista kerrotaan.

Hassisen mukaan lakko vaikuttaisi ainakin muuhun matkustamohenkilökuntaan ja osin myös kenttähenkilökunnan työnäkymiin. Asia selvitetään jokaisen henkilöstöryhmän osalta, jos pitkittyy.

YLE Uutiset

Jatka tästä