Olet tässä

Niinistö-kritiikki kasvaa eduskunnassa

julkaistu 18.11.2009 klo 17:21, päivitetty 19.11.2009 klo 09:21
Sauli Niinistö

Sauli Niinistö

Kuva: YLE

Kritiikki puhemies Sauli Niinistöä kohtaan on voimistunut eduskunnassa. Monien kansanedustajien mielestä Niinistö ei puhemiehenä pidä parlamentarismin puolta. Närää ovat herättäneet puhemies Niinistön lehtilausunnot niin edustajien sopeuttamisrahasta kuin eduskunnan urheilukerhossa tapahtuneesta kavalluksestakin.

Puhemies Sauli Niinistön lehtilausunnot niin edustajien sopeuttamisrahasta kuin eduskunnan urheilukerhossa tapahtuneesta kavalluksesta ovat herättäneet närkästystä kansanedustajien parissa. Keskustan Pekka Vilkunan mielestä puhemies poikkeaa ikävällä tavalla edeltäjistään.

- Puhemiehen päätehtävä on parlamentin ja parlamentarismin puolustaminen, eikä mihinkään pieniin lillukanvarpuihin sortuminen, niin kuin hänen kamreerimaiset otteensa ovat, Vilkuna sanoo.

-Janina Andersson tuli todella vähän turhan populistisesti ulos sillä mahdollisella sopeutumiseläkkeellään. Niinistö hihkui heti, että tämä asia pitää korjata. Kuitenkin se on harvinaisempi kuin lottovoitto, että joku tässä maassa onnistuu alle 40-vuotiaana olemaan 16 vuotta eduskunnassa. Ei tämmöstä yksityiskohtaa kannata ottaa yleistyksen kohteeksi eikä ruveta sillä lailla kansalle kateutta lietsomaan, Vilkuna arvioi.

Vilkuna ei yksilöi millaisia Niinistön "kamreerimaiset otteet" ovat pahimmillaan olleet, mutta viittaa puhemiehen eduskunnan urheilukerhon kavallukseen liittyviin lausuntoihin.

- Kun meillä virkamies tekee kavalluksen niin puhemies antaa lausunnon, että "kyllä meillä veijareita piisaa". Silloinhan maakunnille jäi se käsitys, että me kansanedustajat olemme niitä veijareita. Kyllä pitää puhemiehenkin muistaa vanha savotan sanonta: Ei ole niin suurta ukkoherraa, etteikö hän heikointakin jätkäänsä puolustaisi, Vilkuna sanoo.

Samoilla linjoilla on demarien Tero Rönni, jonka mielestä eduskunnan hallinnonuudistukset tuovat mieleen työpaikkakiusaamisen.

- Kyllä tämä alkaa vähän siltä vaikuttaa puhemiehen puolelta ainakin. Erityisesti pahoillani olen virkamiesten puolesta, jotka eivät ole tällaiseen röykytykseen tottuneet, jota tässä nyt on parin vuoden aikana ollut. Täällä on kaikki sekaisin ja on kaikenlaista vääntöä monenlaisessa asiassa, eivätkä he ole sellaiseen tottuneet. Meitä kansanedustajiahan voi aina haukkua ja siitä saa kansansuosiota, kun meitä haukkuu. Me ollaan siihen totuttu ja tietysti se kuuluu tähän työn luonteeseenkin, Rönni sanoo.

Puhemiehen uudistushankkeiden vastustus ei välttämättä tuo ystäviä menestystä ja vaikutusvaltaa, joten suoraa kritiikkiä on vielä vaikea kuulla. Ensi helmikuun puhemiehen vaalissa voi kuitenkin tulla suuri määrä tyhjiä äänetyslippuja.

Puhemies Niinistö ei halunnut ottaa kantaa häntä vastaan esitettyyn arvosteluun.

YLE Uutiset

Jatka tästä