Terveysjärjestöissä raha tiukalla
Taloudellinen tilanne heikkenee sosiaali- ja terveysjärjestöissä. Viime vuosikymmenellä järjestöillä oli paljon omia tuottoja ja sitä myötä varakkuutta, nyt joka neljäs odottaa taloudellisesti huonoja tai melko huonoja aikoja. Raha-automaattiyhdistyksestä on tullut järjestöille entistä tärkeämpi tulonlähde.
Alle kymmenesosa järjestöistä uskoo taloutensa kohenevan.
Järjestöjen omien toimien tuotto on vähentynyt sitä mukaa, kun osa on yhtiöittänyt palvelutuotantoaan ja osa luopunut siitä 2000-luvun mittaan. Tätä myötä järjestöt ovat keskittyneet enemmän kansalaisjärjestötoimintaan.
Samalla RAY:n mahdollisuudet terveysjärjestöjen rahoittamiseen kapenevat, kun sen piiriin on siirretty yhä enemmän aiemmin julkisen sektorin vastuulla olleita rahoituskohteita. Enemmistö valtakunnallisista sosiaali- ja terveysjärjestöistä saa puolet rahoituksestaan RAY:ltä.
Tiedot käyvät ilmi Sosiaali- ja terveysturvan keskusliiton järjestöbarometrista.
YLE Uutiset