Joka toinen suomalainen rokotettu sikainfluenssaa vastaan
Kuva: Esko Puikko
Noin puolet suomalaisista on käynyt ottamassa rokotuksen sikainfluenssaa vastaan. Arvio perustuu kymmenen suurimman kaupungin ja Rovaniemen tietoihin. Rokotussuoja kahdelle kolmasosalle väestöstä estäisi H1N1-viruksen äitymisen uudeksi epidemiaksi, asiantuntijat arvioivat.
Monet kunnat rokottavat tervettä aikuisväestöä maaliskuun ajan. Sen jälkeen rokotusten erityisjärjestelyt loppuvat, sosiaali- ja terveysministeriö sekä Terveyden ja hyvinvoinnin laitos tiedottavat. Raskaaksi tulleiden naisten ja kuusi kuukautta täyttäneiden lasten rokottamista neuvoloissa jatketaan kuitenkin ainakin toukokuun lopulle saakka.
Kymmenestä suurimmasta kaupungista sekä Rovaniemeltä saatujen tietojen mukaan keskimäärin puolet näiden kaupunkien väestöstä on jo rokotettu. Näiden kaupunkien asukkaat muodostavat yli kolmasosan koko Suomen väestöstä, joten kattavuuden voidaan arvioida olevan samalla tasolla koko maassa.
Eurooppalaisessa vertailussa Suomen rokotuskattavuus on hyvällä, muttei riittävällä tasolla. Asiantuntijoiden mukaan sikainfluenssa ei äityisi enää epidemiaksi, jos noin kaksi kolmasosaa väestöstä olisi rokotettu.
Tällä hetkellä sikainfluenssaa ei Suomessa käytännössä ole. Euroopassakin tauti on harvinaisuus, mutta joissakin Itä-Euroopan maissa ilmenee paikallisia epidemioita. Trooppisilla alueilla Kaakkois- ja Etelä-Aasiassa sikainfluenssaa esiintyy laajasti.
YLE Uutiset