yle.fi


Olet tässä

Tiedot suomalaisten kunnosta hataria

julkaistu 7.9.2010 klo 17:51, päivitetty 7.9.2010 klo 18:52
Naiset nostavat painoja kuntosalilla.

Kuva: YLE

Tampereella toimiva UKK-instituutti testaa ensi vuonna 3 000 suomalaisen kunnon. Tiedontarve on huutava, sillä toistaiseksi Suomessa on kerätty kunnollista tietoa vain varusmiesten ja reserviläisten kunnosta.

- Väestötason tietoa suomalaisten kunnosta ei ole. Muiden kuin varusmiesten ja reserviläisten osalta olemme luullun tiedon varassa, harmittelee UKK-instituutin johtaja Tommi Vasankari.

- Onhan se aika merkillistä, että me seuraamme verenpainetta, kolesterolia ja verensokeriarvoja, mutta emme kuntoa. Huono kunto on erittäin merkittävä kuolleisuutta ennustava riskitekijä.

Ensi vuonna tehtävä laaja kuntotutkimus on osa Terveyden- ja hyvinvoinnin laitoksen Terveys 2000-seurantatutkimusta.

Joka kymmenes liikkuu tarpeeksi

Vaikka suomalaisten kunnosta ei ole väestötason tietoja, kyselytutkimusten mukaan vain harva liikkuu UKK-instituutin laatimien terveysliikuntasuositusten mukaisesti.

- Kestävyysliikunnassa suomalaiset yltävät jo kohtalaisen hyviin tuloksiin, mutta lihaskuntoharjoituksia tehdään vielä valitettavan vähän.

Terveyttä edistää UKK-instituutin suosituksen mukaan 2,5 tunnin reipas liikunta viikossa sekä kaksi kertaa viikossa tehtävät lihaskuntoharjoitukset. Tommi Vasankari sanoo, että suositusten saavuttamiseksi ei tarvitse olla mikään himohölkkääjä.

- Pienikin askel on aina kotiinpäin.

YLE Uutiset / Ulla Meriläinen

Jatka tästä