Koulupsykologien puute voi tulla kalliiksi
Oikeuskansleri Jaakko Jonkka jyrähti hiljattain oppilashuollon puutteista suomalaisissa kouluissa. Monissa kunnissa esimerkiksi koulupsykologeista on pulaa ja joissain kouluissa heitä ei ole ollenkaan. Alan ammattilaiset pelkäävät, että säästäminen lakisääteisessä koulupsykologipalveluissa voi teettää tulevaisuudessa ison laskun.
Koulupsykologin työ toimimista lapsen parhaaksi tiiviissä yhteistyössä oppilaiden ja heidän vanhempiensa, opettajien ja koulun muun henkilökunnan kanssa. Parhaimmillaan koulupsykologi voi yhdessä muiden kanssa ennaltaehkäistä lasten ja nuorten kehitykseen liittyvien ongelmien syntymisen kokonaan tai vähintään estää niitä pahenemasta.
Kunnissa eri tahot koittavat tehdä parhaansa esimerkiksi lasten ja nuorten ongelmien välttämiseksi, mutta resurssit eivät vain tahdo riittää. Annarilla Ahtola on puheenjohtajana Suomen psykologiliiton koulupsykologien toimikunnassa. Hän vahvistaa Jonkan sanoman todeksi.
- Psykologien tarve ja resurssit eivät kohtaa ja ideaalitilanteesta ollaan kaukana. Palvelun tasossa on selviä kuntakohtaisia eroja, vaikka laki velvoittaa kunnat järjestämään tarvittavat psykologipalvelut. Osassa kouluista psykologeja on varmasti suositusten mukainen määrä, mutta toisaalla on pahaa pulaa, Ahtola sanoo.
Ennaltaehkäisemiseen on panostettava
Ahtolan mukaan koulupsykologin näkökulmasta tilanne tarkoittaa sitä, että oppilaiden kanssa ei ehditä viettämään tarpeeksi aikaa ja pahimmillaan oppilaan ongelmat vaikeutuvat.
Hän kuvailee Lounais-Suomen tilanteen olevan suurin piirtein sama kuin maassa keskimäärin.
- Esimerkiksi Turussa koulupsykologeja on kohtuullisesti, mutta lisää psykologeja tarvittaisiin lähinnä yläkouluihin ja ammattikouluihin. Sen sijaan Porissa tilanne on heikompi. Kaupungin koulupsykologeilla on oppilaita jopa kolme kertaa suosituksia enemmän, Ahtola sanoo.
Ahtola on viime aikoina pohtinut paljon myös sitä, miksei psykologipalveluita ole ulotettu varhaiskasvatukseen.
- Kaikki tietävät, että mitä pienempi lapsi on, sen haavoittuvampi hän on. Moni suomalaislapsi on päivähoidossa ja olisi luontevaa, että psykologi olisi yhtenä jäsenenä päiväkodin moniammatillisessa kasvattajajoukossa. Näin lapsen mahdollisiin ongelmiin voitaisiin puuttua ajoissa. Se olisi lapsen etu, Ahtola perustelee.
Säästö väärässä paikassa tekee ison laskun
Suomessa on hiljattain uutisoitu jatkuvasti kasvavasta syrjäytyvien nuorten määrästä ja alle 18-vuotiaiden lisääntyvistä mielenterveyden häiriöistä. Ahtola sanoo, että koulupsykologipalveluiden supistamisella ei ainakaan helpoteta näitä ongelmia.
- Iso osa koulupsykologin työstä on ennaltaehkäisyä, jolle voi olla vaikea laskea hintaa. Mutta on laskettu, että yksi syrjäytynyt nuori maksaa yhteiskunnalle miljoona euroa. Siitä voi jokainen laskea, montako työntekijää sillä rahalla kouluihin palkkaisi, Ahtola summaa.
Koulupsykologien ankeasta tilanteesta huolimatta Ahtola uskoo, että jonain päivänä asiat ovat paremmin.
- Tämähän on ala, jossa työn hedelmät kypsyvät viiveellä. Tähän samaan asiaan on puututtu toistuvasti korkealta taholta ja uhkasakkojakin on jo väläytelty. Eiköhän kunnat siis pikku hiljaa ryhdy saattamaan tilannetta kohdilleen, Ahtola toteaa toiveikkaana.
Tuoreimmat aiheesta: Turku
Kanootilla halki Turun keskustan
Aurajoen Kevätmelonta tuo kanoottiarmadan Halisista Förille. Aurajokisäätiö kutsuu mukaan myös perheet ja vasta-alkajat.
Varsinais-Suomen hätäkeskus tiedottaa, klo 06.10
Ruskolla Vahdon Kirkkotiellä rivitalopalon tilanne ohitse. Savunmuodostus vähentynyt.
Yksi kuollut rivitalo palossa Ruskolla
Huoneistopalo levisi rivitalon kaikkiin asuntoihin. Yksi ihminen on saanut surmansa ja yksi toimitettu sairaalahoitoon.
Kevätretkellä on hauskaa rapsutella eläimiä
Moni lapsi suuntaa kevätretkelle maatilalle. Loimaalla sijaitsevalla kotieläintilalla on käynnissä kevätsesongin huippu. Lapsiryhmiä risteilee pitkin pihoja. Suosikkieläin on pupu.
Saattohoito alkoi U-sairaalalle
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri lopettaa remonttirahojen syytämisen vanhaan U-sairaalaan. Alkuperäisestä saneeraussuunnitelmasta on osin luovuttu, sillä huonokuntoisten osastojen korjaus olisi tullut liian kalliiksi.
Kameravalvonnan puuttuminen hämmentää Salossa
Salon kaupungin kolme vuotta sitten asentamat valvontakamerat eivät ole toimineet koskaan. Asia paljastui tällä viikolla Salon Seudun Sanomien jutussa. Osa kaupunkilaisista pelkää rikollisuuden kasvavan.
Aulis Ruostepuro oli Turun teatterielämän voimahahmo
Pitkän linjan turkulainen teatterivaikuttaja Aulis Ruostepuro on kuollut 86-vuotiaana.
Perunasta kasvoi varteenotettava tuliaiskukka
Jos joku ilmoittaa nykyisin tuovansa perunaa pöytään, niin välttämättä kyse ei ole ruokatarpeista. Peruna on myös kesäkukka, joka kelpaa vaativallekin puutarhaharrastajalle.
Rakastetut haahkat palaavat Aurajokeen
Haahkat nousivat kulttuuripääkaupunkivuoden yleisösuosikeiksi. Jokirannan silmäniloina haahkat tulevat olemaan seuraavat kymmenen vuotta.
Lisälautta avustaa Saaristotiellä
Saaristotien viikonlopun autoruuhkia puretaan neljän lautan voimin. Perjantaina ja sunnuntaina Paraisten ja Nauvon välille lisätään varalautta.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.