Koulutuskonsernin johtaja: Perheeni on saanut tappouhkauksia
Päijät-Hämeen koulutuskonsernin toimitusjohtaja Arvo Ilmavirta puolustautuu päättäväisesti häntä vastaan esitettyihin syytöksiin. Ilmavirta sanoo joutuneensa muutaman ihmisen ajojahdin kohteeksi.
Päijät-Hämeen koulutuskonsernin johdon toimintatavoista, alaisten kohtelusta ja henkilöstön irtisanomisista on kohistu jo parin vuotta julkisuudessa. Toimitusjohtaja Arvo Ilmavirta on ollut syytösten keskipisteessä. Johto on ollut pidättyväinen kommentoidessaan syytteitä, mutta Ilmavirran mukaan nyt mitta on tullut täyteen.
- Emme ole halunneet kommentoida kaikkia syytöksiä, koska esille nousisi yksityiskohtaisia tietoja syytösten esittäjistä. Nyt on kuitenkin pakko alkaa puolustautua, sillä tilanne on mennyt aivan uskomattomaksi, hän sanoo.
Ilmavirta kokee joutuneensa muutaman henkilön ajojahdin kohteeksi. Hänen mukaansa tausta on 2000-luvun puolivälissä, jolloin koulutuskonsernissa sovittiin nollatoleranssista, mitä tulee työpaikan arvojen noudattamiseen ja työtehtäviin.
- Meillä sovittiin silloin, että emme voi pitää töissä ihmisiä, joille ei ole tarjota mielekästä työtä. Jouduimme tuotannollis-taloudellisista syistä koviin irtisanomistoimenpiteisiin joidenkin ihmisten kohdalla. Ihmiset, jotka katsovat tulleensa väärinkohdelluksi, ovat tämän takana.
"Koskinen syyttelijöiden äänitorvena"
Viimeksi Ilmavirran ja Päijät-Hämeen koulutuskonsernin toimia ruodittiin Ylen Strada-ohjelmassa. Siinä esitettiin syytöksiä muun muassa johdon holtittomasta rahankäytöstä. Äänessä olivat perussuomalaisten kaupunginvaltuutettu Lasse Koskinen ja Ilmavirran entinen sihteeri, joka pari vuotta sitten nosti julkisuudessa johtajien toimet esille.
- Strada teki meistä todella loukkaavan jutun. On aivan uskomatonta, miten tiedotusvälineet vääristelevät tietoa ja miten sitä Lasse Koskinen julistaa. Taustalla on muutaman henkilön joukko, jotka ovat saaneet Koskisen äänitorvekseen valtuustossa, Ilmavirta sanoo.
Ilmavirran mukaan koulutuskonsernin johto aikoo antaa vastineen Ylen johdolle Stradan esille tuomista väitteistä. YLE Lahden saamien tietojen mukaan Stradalla on näyttöä väitteidensä tueksi.
- Vastineessa tulee esille asioita, joita emme ole halunneet tuoda julkisuuteen, koska ne koskevat yksittäisiä ihmisiä, mutta kuten todettua, meidän pitää puolustautua, Ilmavirta kertoo.
Kaupunki kääntänyt selkänsä?
Päijät-Hämeen koulutuskonsernin toimitusjohtaja Arvo Ilmavirta sanoo olevansa pettynyt Lahden kaupungin päättäjiin. Hän olisi toivonut, että koulutuskonsernin pääomistaja Lahden kaupunki olisi puolustanut ärhäkästi johtajia.
- En syytä ketään, mutta olisin toivonut, että Lahden kaupungin päättäjät olisivat selkeämmin osoittaneet julkisuudessa tukensa meille.
Ilmavirta toteaa, että jo pitkään toimitusjohtajan tehtävien hoito on ollut raskasta. Hän sanoo joutuneensa syyttelyn lisäksi uhkauksien kohteeksi.
- Minä ja perheeni olemme saaneet tappouhkauksia.
Ensi viikolla kokoontuvalle Päijät-Hämeen koulutuskonsernin johdolle esitetään ylimääräistä yhtymäkokousta. Ilmavirran mukaan kokous pidetään maalis–huhtikuussa.
- Siellä laaditaan vastineet muun muassa kaupunginvaltuustossa maanantaina esille nousseisiin syytöksiin.
Tuoreimmat aiheesta: Lahti
FC Lahti ja MYPA eivät saaneet selvää toisistaan
Ville Iiskola oli MYPAn maalilla ottelun hahmo torjunnoillaan. Kotijoukkue FC Lahden Tommi Karilla saattaa olla edessä pitkä huili.
Jokkisrata menettää lupansa
Kukonkoivun suositulle moottoriradalle ei enää heltiä toimintalupaa. Hollolassa on ajettu jokamiesluokkaa vuosikymmeniä.
Liikunta pitää sisäelinten rasvan kurissa
Sisäelinten ympärille kertyvä rasva on yhä useamman suomalaisen ongelma. Viskeraalinen rasva lisää sydän- ja verisuonisairauksien sekä diabeteksen riskiä ja on tutkijoiden mukaan ihonalaista rasvaa suurempi riski terveydelle.
Moposta tuli aikuisten menopeli
Mopoilijoiden tehotarkkailussa poliisin haaviin jäi kaahareita ja rikkinäisiä mopoja. Samalla havaittiin, että mopoilu ei ole enää pelkästään nuorten suosiossa vaan mopoilla liikkuvat myös varttuneet kuljettajat.
Vesilinnut evakossa pesimäpaikoiltaan
Luonnontilaisten järvien vedenpinnat ovat nyt poikkeuksellisen korkealla. Useiden vesilintulajien suosimat pesäpaikat ovat veden vallassa.
Pienen pojan blueshaave kävi toteen
Lahden Jazztorilla nähdään torstaina ainutlaatuinen kokoonpano, kun Lahti Big Bandin solistiksi nousee ensi kertaa suuren yleisön edessä lahtelainen muusikko Ismo Haavisto.
Padasjoki jakautuu kuntavaaleissa kahtia
Kunnassa ollaan joko vahvasti itsenäisyyden puolesta tai sitä vastaan. Taustalla kytee pelko palvelujen lakkauttamisesta.
Autovaras meni vaudilla piikkimaton yli
Varas nappasi auton omistajan nenän edestä Joutsenosta maaliskuussa. Poliisi sai varkaaseen tuntuman parin päivän päästä, mutta piikkimatto ei heti tehonnut.
Alaikäisen on helppo ostaa alkoholia
Kymmenen nuorta yritti ostaa alkoholia, ja vain neljältä heistä kysyttiin paperit. Päijät-Hämeessä tehdyn tutkimuksen mukaan alkoholin välittämistä alaikäisille valvotaan vieläkin harvemmin.
Kolumni: Laiskottelu on laman lasten oikeus
Nuoret aikuiset kyseenalaistavat työnteon ja yhteiskunnan nykyisten arvojen mielekkyyden. Kolumnissaan Jussi Sorjanen toteaa, että laman lapset toimivat tismalleen kasvatuksensa mukaan.

Kommentoi aihetta
(0 kommenttia)
Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.
Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.
Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.
Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.