Kymenlaakso |

Kouvola ei katkaise Kiina-suhteita

Vaikka kiinalaisen liiketoiminnan tuonti Kouvolaan tuotti kaupungille suuren pettymyksen, kaupunginhallituksen puheenjohtaja pitää selvänä, että yhteistyö tulee jatkumaan jossain muodossa.

Neljä naista
Kuva: YLE Salla Jokivarsi

Kouvolassa esiin nousseet kiinalaisliikemiehiin kohdistuvat rikosepäilyt ja selvitykset kaupungin osuudesta toiminnassa ovat muuttaneet Kouvolan Kiina-politiikan varovaiseksi. Kouvola perui muun muassa matkan, jonka aikana piti sopia vuosittain pidetyn Kiina-viikon ohjelmasta. Ensi kesältä Kiina-viikko peruuntuu.

Kaupunginhallituksen puheenjohtaja Juhani Pousi sanoo, että ensi maanantaina tarkempaan kaupunginhallituksen syyniin tulee Yritysmagneetin tilanne. Miten Kiina-yhteistyötä jatketaan, täytyy arvioida sitten, kun kaikki sotkut on selvitetty, Pousi toteaa.

- Eihän näitä yhteyksiä voida eikä pidäkään katkaista. Täytyy vain katsoa mitä kautta tästä jatketaan eteenpäin. Tällä kertaa vaan epäonnistuttiin kohtalaisen hyvin, sanoo Juhani Pousi.

Kouvolan elinkeinotoimen kaupunginjohtajan Aimo Ahdin asemaan kaupunginhallitus ottaa puheenjohtaja Pousin mukaan kantaa viikon-kahden kuluessa.



Luottamusta Ahtia kohtaan löytyy



Kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Jyrki Hyttinen ei usko laittomuuksiin Kouvolan kaupungin, kaupungin organisaation tai Yritysmagneetin taholta.



- Jossakin vaiheessa on varmaan tarpeen miettiä, että miltä Kouvolan kaupungin toiminta näyttää ulospäin ja Kouvolan kaupungin ja elinkeinotoimen asiakkaisiin päin, Hyttinen miettii.



Kouvolan elinkeinotoimen kaupunginjohtajaa Aimo Ahtia kohtaan on edelleen luottamusta.



- Uskon että Ahti hoitaa omat tehtävänsä niin hyvin kuin se on mahdollista. Henkilökohtaisesti hänen asemansa varmaan on ikävä, Hyttinen pohtii.



"Jos joku hierottaa itseään, niin hierottaa"



Myös SDP:n valtuustoryhmän puheenjohtajalla Harri Helmisellä on luottoa Ahdin suuntaan.



- Jos joku hierottaa itseään, niin hierottaa ja se ei minulle kuulu, minä lähden kyllä siitä. Hieronnoissa käymiset eivät ainakaan tässä vaiheessa ole horjuttaneet minun luottamustani häntä kohtaan, Helminen jyrähtää.



Tutkinnan vaiheisiin ja kaupungin mahdollisiin rikollisiin toimiin Helminen ei halua ottaa kantaa.



- Henkilökohtaisesti lähden siitä, että tässä vaiheessa en lähtisi hutkimaan vielä. Nyt tutkitaan ja katsotaan mitä sieltä selviää. Lopulliset ratkaisut katsotaan vasta sen jälkeen, kun rajavartiolaitos ja poliisi ovat selvitystyönsä tehneet.



- Jos sanotaan näin, mitä haluaisin uskoa. Niin halua uskoa sen, että Kouvolan kaupungin puolelta ei ole kyseessä rikollista toimintaa. Muuta en tässä vaiheessa oikeastaan pysty sanomaan, Helminen päättää.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä