Kymenlaakso |

Kouvot haluaa kiinteät olutmainokset liikuntahalliin

Halli on myös koululaisten liikuntatila. Koripalloseura muistuttaa mainoseurojen tärkeydestä.

koripalloilijoita harjoittelemassa
Kouvot harjoittelemassa Mansikka-ahon liikuntahallissa. (arkistokuva) Kuva: Anna Huittinen / Yle

Kouvot hakee lupaa kiinteille olutmerkkimainoksille Mansikka-ahon liikuntahalliin rakennuttamaansa kiinteärakenteiseen pubiin.

- Jokainen euro näinä taloudellisesti haastavina aikoina on tärkeä. Tässä tapauksessa kyse on useista tuhansista euroista  per vuosi, kertoo Kouvojen toimitusjohtaja Jukka Kyöstilä.

Mansikka-ahon koulun rehtori Pekka Lipiäinen kirjoittaa lausunnossaan, että urheiluhalli on osa koulua ja siksi alkoholiin viittaavat mainokset sopivat sinne kovin huonosti. Lipiäinen toivoo, että jos alkoholimainoksia tuodaan, niin mainokset olisivat näkyvillä vain ottelutilanteessa.

Toimitusjohtaja Kyöstilä sanoo Kouvojen ymmärtävän koulun näkökulman. Hän muistuttaa kuitenkin, että esimerkiksi jäähallissa on kiinteät olutmainokset, vaikka jäähalliakin käyttävät useat koulut liikuntatunteihinsa.

- Mansikka-ahon katsomoon mahtuu noin tuhat katsojaa. Kouvolan jäähalliin mahtuu tuhansia enemmän, joten mahdollisuudet lipputuloihinkin ovat suuremmat jäähallissa. Maksamamme tilavuokrat ovat lähes samoja, joten toivoisimme ymmärrystä mainostulojemme lisäyskeinoillemme, sanoo Kouvojen toimitusjohtaja Kyöstilä.

Sivistyspalveluiden johtokunta käsittelee mainosasiaa tiistaina. Sivistyspalveluiden tuotantojohtaja esittää, että mainokset olisivat näkyvissä ottelutilaisuuksissa.

Tuoreimmat aiheesta: Kymenlaakso

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä