Lahti |

Kovan onnen kukkatuotanto uudelleen käyntiin

Levon kukkatuotanto on tauon jälkeen lähtenyt uuteen kasvuun. Lahden seurakuntayhtymä kasvattaa kukkia omien tarpeidensa lisäksi vähittäismyyntiin. Lahden kaupungille Levolla kasvatetaan harvinaisia kukkia.

Taimia Levon viherkeskuksessa.
Kuva: Tuija Veirto / Yle

Lahden seurakuntayhtymä on aloittanut oman kukkatuotannon nurin menneen Levon viherkeskuksen jälkeen.

Hallintojohtaja Hannu Sarikka sanoo, että kasvihuoneet ja tilat ovat seurakunnan omaisuutta ja nyt ne on palautettu kukkien kasvatukseen. Kolme entistä työntekijää on otettu takaisin.

Seurakunnan omien tarpeiden lisäksi Levon kasvihuoneet harjoittavat vähittäismyyntiä ja tuottavat Lahden kaupungille sen tarvitsemia harvinaisia kukkia.

Lahden seudun kuntatekniikan ja seurakuntayhtymän yhteisyritys Levon viherkeskus lakkautettiin aiemmin kannattamattomana.

Tuoreimmat aiheesta: Lahti

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä