Kreikan pääministeri vakuuttaa hallituksen olevan valmis suuriin uudistuksiin
Talouskriisissä olevan Kreikan pääministeri Antonis Samaras on esitellyt hallituksensa ohjelmaa parlamentille. Samaras vakuuttaa hallituksen olevan valmis suuriin rakenteellisiin muutoksiin.
Hallituksensa ohjelmaa parlamentille esitellyt Kreikan pääministeri Antonis Samaras myönsi, että maan säästöohjelma ei etene suunnitelmien mukaisesti.
Samaras sanoi Kreikan haluavan neuvotella säästöohjelman ehdoista uudelleen. Pääministerin mukaan Kreikka ei vaadi ehtojen muuttamista, mutta haluaa poistaa esteitä niiden saavuttamiseksi. Kreikka pyytää kahden vuoden lisäaikaa uudistusten toteuttamiseen.
Samaras kuitenkin vakuutti parlamentille, että uusi hallitus on valmis toteuttamaan suuria rakenteellisia uudistuksia. Samarasin mukaan esimerkiksi useita valtionyhtiöitä joko lakkautetaan tai yhdistetään. Muun muassa valtion rautatieyhtiö yksityistetään ja energiamarkkinoita vapautetaan.
Säästötoimet ovat Kreikan hätälainojen ehtona. Pääministeri Samaras painotti, että Kreikan tulee kuulua euroalueeseen, vaikka monet haluavatkin hänen mukaansa kyseenalaistaa asian. Samaras sanoi, ettei ulkomaisten tahojen tule vaikeuttaa Kreikan ponnistuksia pohtimalla maan eroamista eurosta.
Kreikan hallitus on aikaisemmin tällä viikolla keskustellut maan säästöohjelmaa valvovan niin sanotun troikan eli Euroopan keskuspankin, Euroopan komission ja Kansainvälisen valuuttarahaston tarkastajien kanssa. Tarkastajat palasivat Ateenaan, kun kesäkuussa järjestettyjen uusien parlamenttivaalien jälkeen Kreikkaan onnistuttiin muodostamaan säästöpakettia tukeva hallitus.
Tuoreimmat aiheesta: Ulkomaat
Kabulin iskusta seurasi tuntien tulitaistelu - useita kuoli ja loukkaantui
Taliban on ottanut vastuun iskusta.
Viro sai ensimmäisen suomalaisen kaupunginvaltuutetun
Tarton yliopiston lehtori Juha-Matti Aronen nousi Tarton kaupunginvaltuuston varajäsenestä varsinaiseksi valtuutetuksi ja haluaa jatkaa työssä myös syksyn vaalien jälkeen. Hän sanoo, ettei osaa ajatella elämää ilman Tarttoa.
Kosovossa pelastetaan ravintoloiden vetonauloiksi haalittuja karhuja
Luonnossa elävien karhujen määrä on laskenut Kosovossa alle sadan.
Perheriita pakistanilaiskoneessa syy Britannian hävittäjien väliintuloon?
Keskenään kiistelleet perheenjäsenet uhkasivat räjäyttää koneen, elleivät saisi riidellä rauhassa, kerrotaan lentoyhtiöstä.
Gangnam Style sujuu robotiltakin - video
Pekingin robottimessuilla on nähty tällä viikolla jos jonkinlaisia vipeltäjiä. Erikoisimmasta päästä lienevät robotit, jotka pistävät mekaanisilla jaloillaan koreasti Gangnam Style -hitin tahtiin.
Viro aikoo vahvistaa armeijaansa - "Suomen liittyminen Natoon olisi turvallisuutta lisäävä tekijä"
Viron puolustusvoimien vuotuinen pääsotaharjoitus Kevätmyrsky huipentuu tällä viikolla.
Tutkijat: Puhdas vesi loppuu parissa sukupolvessa
Vain 2,5 prosenttia maapallon vedestä on juomakelpoista. Tutkijoiden mukaan puhdas vesi loppuu jo pian, ellei ongelmaa ymmärretä ja siihen puututa.
Saudiarabialaiset hurjapäät kaahailevat aavikolla kahden pyörän varassa - video
Saudiarabialaiset autoharrastajat ovat keksineet uuden huvittelutavan: autoilla kaahaillaan aavikolla niin, että pyöristä vain kaksi koskettaa maata. Autoa taspainottaakseen menopelin toisella laidalla roikkuu ajajan ystäviä.
Espanjan prinsessaa epäillään verovilpistä
Liikemiespuolison rikossyytteet heittävät varjon myös prinsessa Cristinan ylle.
Viisi kiipeilijää kadoksissa Kanchenjungan vuorella
Kiipeilijöiden pelätään kuolleen, kun he olivat laskeutumassa vuorelta. Kadonneiden joukossa on kaksi unkarilaista ja yksi eteläkorealainen kiipeilijä sekä kaksi nepalilaista opasta.
