Velkakriisi |

Kreikassa yli miljoona työtöntä

Kreikan talouskurimus ei ota helpottaakseen. Torstaina julkaistu virallinen tilasto kertoo työttömien määrän nousseen maassa marraskuussa yli miljoonan. Työttömänä on yli 20 prosenttia työvoimasta.

Nainen istuu tuolilla kutomassa, maassa viltin päällä kudottuja lakkeja ja lapasia.
Iäkäs nainen myi kutomiaan vaatteita jalkakäytävällä Ateenassa joulukuussa. Kuva: Simela Pantzartzi / EPA

Kreikan tilastokeskus kertoo maassa olleen marraskuussa 1 029 000 ihmistä vailla työtä. Lokakuussa työnsä menetti 164 000 ihmistä. Edeltävän vuoden aikana yli 400 000 ihmistä oli menettänyt työnsä.

Lähes puolet - 48 prosenttia - Kreikan alle 24-vuotiaista työikäisistä on vailla työtä. Työttömyys on iskenyt erityisesti naisiin.

Kreikan suurimmat ammattiliitot syyttävät hallitusta nöyristelystä Euroopan unionin ja Kansainvälisen valuuttarahaston IMF:n edessä lainaneuvotteluissa. Liitot julistivat maahan kahden vuorokauden yleislakon perjantaiksi ja lauantaiksi.

Hallitus onkin taipumassa lisäsäästöihin uuden lainaerän saamiseksi. Vahvistamattomien tietojen mukaan minimipalkkaan on tulossa 22 prosentin leikkaus ja lisäeläkkeisiin 15 prosentin leikkaus. Julkiselta sektorilta Kreikka aikoo vähentää 15 000 työpaikkaa vielä tänä vuonna.

Erillisessä torstaina julkaistussa tilastossa kerrotaan inflaation hidastuneen 2,3 prosenttiin tammikuussa. Joulukuussa inflaatio oli 2,4 prosenttia ja viime vuoden tammikuussa 5,3 prosenttia.

Kommentoi aihetta

(0 kommenttia)

Kirjoita kommentti

Vastaa alla olevaan kysymykseen. Kysymyksen on tarkoitus varmistaa, että lähetetty kommentti ei ole tietokoneella automaattisesti luotu häiriöviesti.

Kiitos! Kommenttisi on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Julkaisemme kommentteja klo 07-23 välisenä aikana.

Yle Uutisten toimitus lukee kommentit ennen julkaisua. Asiattomia ja hyvien tapojen vastaisia kommentteja ei julkaista. Pitkiä kirjoituksia voidaan lyhentää, muuten kommentit julkaistaan sellaisenaan.

Kiitos! Ilmoituksesi asiattomasta kommentista on lähetetty Yle Uutisten toimitukseen. Käsittelemme ilmoituksia asiattomista kommenteista klo 07-23 välisenä aikana.

Toimitus tarkastaa kommentin, josta ilmoitus on annettu ja poistaa tarvittaessa kommentin verkkosivuilta.

Tuoreimmat aiheesta: Velkakriisi

Pääuutiset

Suosittelemme

Tuoreimmat

Muualla Yle.fi:ssä